V nedeljo, 27. novembra, nas čaka referendum o RTV, zato so prostovoljci Inštituta 8. marec v Trbovljah spregovorili o kampanji za javno RTV Zaščitimo drug drugega. Na njej sta govorila tudi Matevž Luzar, režiser in Roman Rozina, novinar in publicist.
»V kampanjo se odpravljamo z jasnim sporočilom: Tu smo. Za javno RTV. Za delavce in delavke. Za povezano skupnost,« pravi predsednica Inštituta 8. marec Nika Kovač. »Tudi v Zasavju smo se pridružili kampanji za javno RTV. Pomembno se nam zdi, da zaposlenim na RTV izkažemo podporo in jim povemo, da niso sami,« je v soboto, 12. novembra, na tiskovni konferenci v Trbovljah povedal Aljaž Bastič, gonilna sila somišljenikov za podporo novemu zakonu v Zasavju.
Na tiskovni konferenci je podporo noveli zakona izrazil tudi novinar in publicist Roman Rozina: »Poskusi vplivati na informativni program televizije Slovenija, ta večni predmet političnega poželenja, so bili zaradi zapletenih razmerij in razmer, morda tudi zaradi občutka sramu, precej skriti očem javnosti. Pod prejšnjo vlado pa so vse zavore padle, robusni, pardon, robustni valjar uravnoteževanja je zapeljal na veliki oder: ukinjajo se dobre oddaje, premeščajo se dobri delavci, profesionalnost je preganjana. Kot je lucidno ugotovil Ervin Hladnik Milharčič: Javno televizijo so jim preoblikovali v taborišče za prevzgojo.«
Radiotelevizija Slovenija pa ni samo medijska hiša, temveč tudi največja kulturna institucija v državi. Kot je izpostavil režiser Matevž Luzar: »Glas za je glas za slovenske igrane filme in serije. Glas za je za dokumentarne filme, ki beležijo naš čas, v katerem živimo. Glas za je za slovenske otroške in mladinske vsebine, ki jih ne bi bilo. Glas za je za oddaje, ki širijo obzorja. Glas za je za umik politike iz inštitucije. Glas za je za strokovnost RTV in izvrševanje njenega poslanstva. Glas za je za prihodnost slovenske družbe.«
Savus
Foto: Inštitut 8. marec