Zasavska regija morda ne izstopa kot vodilna regija v Sloveniji glede start-up ekosistema, vendar pa imajo podjetja v regiji jasno vizijo in cilje, usmerjene v globoke tehnologije, pametne tovarne, pametna mesta in trajnostne energetske rešitve. Novoizdelana Študija o propulzivnih podjetjih in ključnih RRI deležnikih v Zasavski regiji navaja, da je regija kljub svoji majhnosti na dobri poti k inovacijam in trajnostnemu razvoju.
Študija navaja naslednja propulzivna podjetja oziroma podjetja, ki delujejo ali načrtujejo projekte na prednostnih področjih, kot jih določata Uredba STEP in strategija S5, ter podpirajo razvoj kritičnih tehnologij in trajnostnih rešitev: RC eNeM, Katapult, Dewesoft, Mesto akrobatov, Chipolo, Steklarna Hrastnik in ETI Izlake.
Uredba STEP (Strateška platforma za trajnostni ekonomski preboj) spodbuja razvoj in proizvodnjo kritičnih tehnologij v EU za zmanjšanje strateških odvisnosti in krepitev inovacij. Projekti morajo pripadati tehnološkim sektorjem, kot so digitalne tehnologije, čiste energije in biotehnologije. Ključni pogoj je uporaba inovativnih in kritičnih tehnologij z visokim gospodarskim potencialom. Platforma podpira tudi rešitve za pomanjkanje kvalificirane delovne sile ter izboljšanje dostopa do znanj in spretnosti. Upravičeni projekti pridobijo dostop do evropskih virov in priložnost za večjo konkurenčnost v trajnostni in visokotehnološki družbi.
Podjetja, ne glede na članstvo v SRIP (Strateška razvojno-inovacijska partnerstva; povezave med predstavniki gospodarstva, raziskovalnih institucij in države na ciljnih področjih Strategije pametne specializacije), razvijajo projekte za kritične tehnologije in trajnostne rešitve, pri čemer člani SRIP lažje dostopajo do tehnologij, financiranja in raziskovalnih institucij, kar pospešuje inovacije.
V zaključku študije je zapisano: »Študija torej potrjuje, da ima Zasavje kljub tradicionalni industrijski strukturi pomemben inovacijski potencial. Podjetja iz regije se usmerjajo v digitalizacijo, trajnostne prakse in inovacije v skladu s smernicami SS in uredbe STEP, kar predstavlja priložnost za dolgoročno konkurenčnost in trajnostni razvoj.« Da bi slovenska podjetja lahko izkoristila priložnosti platforme STEP, avtorji študije priporočajo, naj MKRR in MGTŠ čimprej zagotovita informacije o prijavah na razpise STEP na nacionalni ravni, v državi pa bi lahko vzpostavili nacionalni razpis, namenjen izključno slovenskim podjetjem ali konzorcijem.
Savus
Foto: Branko Klančar