petek, 13 junija, 2025

Iz te kategorije

Zaprtje

Zaprtje pomeni redko iztrebljanje majhnih količin blata, ki ga spremlja mučno napenjanje ali pa izsušitev oz. zatrditev blata, ki ji pravimo zapeka. Gre za pogosto težavo, ki redko povzroči resne zaplete.

Kaj je normalno

Določanje »normalnega« števila dnevnih iztrebljanj je zelo individualno – nekateri lahko iztrebljajo do 3x dnevno, drugi 2-3x tedensko. Pozorni moramo biti, kadar se pomembno spremenita količina blata in pogostost iztrebljanja. Zaprtje pogosteje prizadene ženske, težave so pogostejše pri starejših (> 50%).

Vzroki zaprtja

Vzroki zaprtja so različni – hormonske spremembe (predvsem pri nosečnicah), sprememba prehrane, premalo gibanja, oslabelost trebušnih mišic, motnje v delovanju črevesja, okvare živčevja, …

Odpravljanje zaprtja

Odpravljanje zaprtja lahko dosežemo s spremembo prehrane, ki mora vsebovati veliko vlaknin (sveže in posušeno sadje – slive, marelice, fige, hruške, jabolka, kislo zelje, žita, različna semena, …), s pitjem dovolj velikih količin tekočine, z večjo telesno aktivnostjo, masiranjem trebuha v smeri urinega kazalca, … lahko se uporabijo svečke za lokalno mehčanje blata, …

Zdravilne rastline

Če si pomagamo z zdravilnimi rastlinami, ki pospešujejo odvajanje blata, vedno najprej začnemo z mehanskimi odvajali kot so indijski trpotec, lan ter namočenim suhim sadjem. Nato posežemo po rastlinskih pripravkih z osmoznimi sladkorji kot so pripravki jesena in jerebike, na koncu pa po močno delujočih pripravkih rastlin z antrakinoni kot so krhlika, sena, rabarbara in aloja. V nadaljevanju nasveta bomo opisali uporabo in delovanje nekaterih.

Lan

Laneno seme vsebuje 3 – 19% sluzi, ki vežejo do 30 kratno količino vode. Najpomembnejše delovanje lanenega semena je odvajalno delovanje, saj ima veliko vlaknin, skupaj z vodo pa tvori na površini sluz, kar olajša odvajanje. Če uživamo laneno seme, je potrebno piti dovolj tekočine, ker drugače lahko pride do dodatnega zaprtja črevesa zaradi strdka, ki nastane iz ne dovolj nabreklih lanenih semen. Priporoča se jemanje 1 žlice lanenih semen s 150 ml tekočine 2-3x dnevno.

Če zaužijemo preveč lanenega semena, lahko pride do bruhanja in glavobola. Če pri jemanju lanenega semena pijemo dovolj tekočine, so neželeni učinki malo verjetni. Največji dnevni odmerek je 100 g semen. Uporaba se ne priporoča nosečnicam, doječim materam in bolnikom z zaporo črevesja.

Krhlika 

Krhlika je v naših gozdovih pogost grm, vendar je zaradi podobnosti z ostalimi precej neopazna. Njeno lubje je najmočnejša odvajalna rastlinska surovina, ki raste pri nas. Pripravke iz krhlike uporabljamo pri občasnem zaprtju kot odvajalo z dražečim delovanjem na sluznico. Za zdravljenje uporabljamo le starano lubje, saj učinkovine iz svežega močno dražijo sluznico želodca in črevesja in lahko povzročijo bruhanje, kolike in krvavo drisko. Če pripravljamo čaj, uporabljamo 2 g zdrobljene skorje, jo prelijemo z vrelo vodo in po 10- 15 min popijemo. Lahko pa zdrobljeno skorjo prelijemo s hladno vodo, pustimo namočeno 12 ur pri sobni temperaturi in nato pijemo. Učinek opazimo čez 8-12 ur po zaužitju.

Kronična uporaba vodi do sindroma lenega črevesja in elektrolitskega neravnovesja. Uporaba se ne svetuje bolnikom, ki sočasno jemljejo diuretike, kardiotonične glikozide (digoksin) ali antiaritmike. Zaradi možnosti povečanega delovanja teh učinkovin, se svetuje posvet s farmacevtom ali zdravnikom. Prav tako se uporaba odsvetuje nosečnicam, doječim materam in zapori črevesja.

Aloja

Iz aloje pridobivamo surovini z dvema različnima učinkovinama – alojino smolo (aloja), ki deluje odvajalno in gel, ki zdravi nekatere kožne bolezni in se ga uporablja v kozmetiki in prehrani.

Aloja je močno odvajalo, ki ima še nekoliko močnejše delovanje od krhlike in sene. Jemljemo jo izključno pri akutni zaprtosti – torej le krajši čas. Alojo uporabljamo kot že izdelan pripravek, navadno v obliki posušenega soka. Pripravek zaužijemo ponavadi ponoči. Toksični odmerki povzročijo hemoragično drisko in poškodbe ledvic, lahko tudi smrt. Smrtni odmerek je 1 g droge več dni zapored.

Kdaj zaradi zaprtja obiskati zdravnika?

Če se po iztrebljanju pojavi občutek nepopolne izpraznjenosti – zlasti če se pojavijo sledovi krvavitve, če pride do nenadnega oz. akutnega zaprtja, če so težave dolgotrajne ali če se pojavijo krvavitve.

Za več nasvetov smo vam na voljo v lekarni.

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.

Lekarna Pušnik Trbovlje

Previous article
Next article

Isti avtor