Zaprtje pomeni, da ne odvajate blata redno ali ne morete popolnoma izprazniti črevesja. Zaradi zaprtja je lahko vaše blato trdo in grudičasto, lahko tudi neobičajne velikosti (veliko ali majhno).
Trajanje in pojav zaprtja je odvisno od posameznika – lahko je enkratni dogodek ali pa se razvije v dolgotrajno (kronično) zaprtje, ki vpliva na kvaliteto življenja.
Kaj so vzroki?
Težko je točno določiti vzrok. Lahko gre za kombinacijo več vzrokov:
- uživanje premalo vlaknin (sadja, zelenjave, žitaric),
- sprememba v dnevni rutini ali načinu življenja (npr. spremenjene prehranjevalne navade),
- ignoriranje potrebe po odvajanju,
- stranski učinki nekaterih zdravil (antacidi, antidepresivi, antiepileptiki, antipsihotiki, nadomestki kalcija, opioidni analgetiki, diuretiki, nadomestki železa),
- uživanje premalo (brezalkoholnih) pijač oz. vode,
- anksioznost in depresija.
Pri otrocih je lahko vzrok zaprtja uživanje hrane s premalo vlaknin, strah pred uporabo stranišča in/ali problemi pri navajanju na stranišče.
Z zaprtjem ima težave 20 odstotkov nosečnic – večinoma v začetnem stadiju. Do tega pride, ker telo proizvaja več progesterona, ki deluje kot mišični relaksant. To povzroči, da se peristalitka upočasni in pride do zaprtja.
Sicer redko, vendar je v nekateri primerih lahko zaprtje znak nekaterih bolezni.
Simptomi
Pri zaprtju je odvajanje blata manj pogosto in težje kot normalno. Navade odvajanja variirajo od osebe do osebe. Nekateri odvajajo tudi štirikrat dnevno, medtem ko drugi nekajkrat tedensko.
Drugi znaki zaprtja so tudi:
- boleč trebuh in krči v trebuhu,
- občutek napihnjenosti,
- občutek slabosti,
- pomanjkanje apetita.
Znaki pri otrocih so podobni kot pri odraslih, lahko pa se kažejo tudi kot:
- pomanjkanje energije,
- otrok je nesrečen, jezen ali iritabilen,
- smrdljivi vetrovi in blato,
- bolečine v trebuhu in nelagodje,
umazano spodnje perilo,
- splošno slabo počutje.
Kako lahko preprečimo zaprtje?
Zadosten vnos vlaknin (18 do 30 gramov), pitje dovolj tekočin, telesna aktivnost so nekateri izmed dejavnikov, s katerimi lahko preprečimo pojav zaprtja.
Opravljanje potrebe, ko nas telo opozori na to, in med tem dovolj zasebnosti in časa za to opravilo. Med opravljanjem potrebe imejte noge na pručki, tako da so kolena nad boki (odvajanje blata bo lažje, zmanjšali boste tveganje za pojav hemoroidov). Poleg tega med opravljanjem potrebe ne berite časopisa in ne brskajte po telefonu. To ni higiensko, poleg tega vam preusmeri pozornost na druge stvari in se ne zavedate, da ste na stranišču že predlogo.
Če menite, da so vzrok zaprtja zdravila, se pogovorite z zdravnikom ali farmacevtom. Ne prekinjajte terapije brez posveta z zdravnikom.
V naslednjem nasvetu vam bomo predstavili zdravljenje (tudi homeopatski pristop), kdaj je potrebno do zdravnika in možne komplikacije.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm.