Putika (protin, giht, urični artritis) je presnovna bolezen, za katero je značilna povišana raven sečne kisline v krvi, ki se v obliki kristalov odlaga v sklep in njegovi okolici.
Kaj povzroča putiko?
Najpogostejši vzrok za nizko izločanje sečne kisline iz telesa so ledvične bolezni, lahko pa se pojavi tudi zaradi uživanja zdravil, ki odvajajo vodo (diuretiki). Povečana količina zaužitih purinov (sestavine tkiv v človeškem telesu, v telo jih vnašamo tudi z nekaterimi hranili) ter alkohola zveča tvorbo sečne kisline. Tveganje za nastanek je večje s prekomerno telesno težo ter povišanim krvnim tlakom, pomembno pa vpliva tudi dedni dejavnik (encimske okvare). Za putiko najpogosteje zbolijo moški med 30. in 50. letom starosti.
Akutni napadi putike
Prvi napad putike se pojavi kot nenadna močna bolečina in vnetje sklepa. Najpogosteje se občuti bolečina v palcu na nogi, lahko pa so prizadeta tudi nart, gleženj, kolena, zapestje, prsti rok ali komolec. Sklep lahko zaradi vnetja čez noč postane otečen, pordel, topel in občutljivejši na dotik. Lahko se pojavi tudi povišana telesna temperatura. Postopno so napadi putike pogostejši z več prizadetimi sklepi. Sčasoma se razvije kronična oblika s pojavom tofov, ki tvorijo večje skupke kristalov v sklepih, kosteh, hrustancu (npr. na robu uhlja).
Kaj vse torej lahko sproži napad putike?
- prevelika količina hrane s purini,
- večja količina popitega alkohola,
- alergična reakcija na nekatere vrste sadja in zelenjave,
- večja izguba teže (hitro hujšanje),
- poškodbe sklepov
- operativni poseg
- težje infekcijske bolezni,
- stres
Kaj lahko storimo sami?
Z ustrezno dieto in zadostno količin popite tekočine se lahko izognete napadom putike. Izogibajte se alkoholu in živilom, ki vsebujejo veliko purinov. Vzdržujete normalno telesno težo, poskrbite za redno gibanje in obvladujte stres.
Dovoljena živila:
- Bel in koruzni kruh, koruzni in pšenični zdrob, riž, testenine, krompir, vse kaše (ajdova,…)
- Vse vrste sadja (z izjemami med omejenimi živili), oreščki (orehi, lešniki, …), kompoti, džemi in marmelade
- Artičoke, brokoli, zelje, korenje, zelena, koruza, kumare, jajčevci, koleraba, buče, paradižnik, paprika, repa, stročji fižol, cikorija, olive, por, koromač, endivija, zelen solata, rdeča pesa, regrat, redkev, kisla repa in kislo zelje
Tabela 1: Priporočena dieta pri putiki
- Mleko in mlečni izdelki, jajca
- Vse sladice in vse vrste maščob (občasno), med, vse zabele, vse naravne začimbe in dišavnice
- Voda, sadni in zelenjavni sokovi
Omejena živila:
- Ostali kruhi, ovseni kosmiči, otrobi
- Marelice, grozdje, breskve, rabarbara
- Beluši, gobe, stročnice (tudi soja), špinača, cvetača, ohrovt, grah, čebula
- Piščančje in ovčje meso, zajec, plava in bela riba, raki, lignji
- Kava, čaj in kakav
Prepovedana živila:
- Kvas kot samostojno živilo
- Leča
- Govedina in teletina, divjačina, svinjina, šunka, puran, raca, gos, fazan, sardine, sardele, skuše, losos, polenovke, ostriži, školjke, sladkovodne ribe, drobovina, mesni ekstrakti, mesne omake in mesne juhe
- Alkoholne pijače
Kako zdravimo putiko?
Samo povišane ravni sečne kisline v krvi ne zdravimo. Cilj zdravljenja je preprečiti akutne napade putike. To lahko storite z rednim uživanjem zdravil za zniževanje sečne kisline (alopurinol, febuksostat), ki vam jih predpiše vaš osebni zdravnik ali revmatolog. Ob akutnem napadu je potreben počitek in mirovanje, vneti del je smiselno hladiti s hladnimi obkladki. Za zdravljenje napadov putike se priporočajo nesteroidni antirevmatiki (NSAR), ki delujejo protibolečinsko in ublažijo vnetje ali kortikosteroidna zdravila (le na recept). Ob akutnem napadu nikdar ne zvečajte odmerka ali opuščajte zdravljenje z zdravili za zniževanje sečne kisline.
Pomoč iz narave
Bolnikom s putiko se priporočajo številni rastlinski pripravki in prehranska dopolnila, vendar nimajo zanesljivih znanstvenih dokazov.
- Dnevno uživanje 500mg vitamina C je lahko koristno za zmanjšanje ravni sečne kisline.
- Kot preventiva se omenjajo tudi folati, ki pozitivno delujejo na bolnike s putiko (folati so naravna oblika folne kisline (vitamin B9)).
- Vražji krempelj se priporoča pri lajšanju bolečin različnih oblik artritisa, tudi pri putiki.
- Uživanje češenj naj bi bilo koristno pri zniževanju sečne kisline.
- Priporočila jemanje ribjega olja (omega-3), oljčni listov, vitamina E, Vitamina A, bromelaina in selena nimajo trdnih dokazov o učinkovitosti.
- Jesenski podlesek (vsebuje učinkovino kolhicin) se je tradicionalno uporabljal za zdravljenje napadov putike. Uporaba jesenskega podleska zaradi njegove strupenosti ni dovoljena.
S pravilnim zdravljenjem in upoštevanjem dietnih ukrepov ter zdravega načina življenja se napadi ne ponavljajo in so bistveno redkejši. Če bolezni ne zdravimo, utegne priti do deformacije sklepov in okvare ledvic.
Marko Jurič, mag.farm.