Zdravstveni dom Zagorje ob Savi s približno 100 zaposlenimi skrbi za zdravje več kot 16.000 občank in občanov, je leto 2024 zaključil s pomembnimi investicijami in širitvijo programov, so se nedavno seznanili člani Sveta zavoda.
Direktor zavoda Aleš Šabeder: »Vsi naši dosežki so rezultat trdega dela, strokovnosti in predanosti vsakega posameznika. Kljub številnim izzivom v kolektivu delujemo enotno in stremimo k skupnim ciljem. Posebno pozornost namenjamo dobremu počutju zaposlenih, ohranjanju pozitivne delovne klime in nagrajevanju, ki ga omogočajo zakonodajni okviri, kar je ključno za stabilno izvajanje programov zavoda tudi v prihodnje.«
Stabilno poslovanje in širitev programov
Kot so zapisali v izjavi za javnost v ZD Zagorje je bilo poslovanje ZD Zagorje v letu 2024 stabilno z jasnim poudarkom na razvoju in širitvi različnih programov. Ena ključnih pridobitev je bila širitev patronažne službe, ki je zaradi večjih potreb lokalne skupnosti zahtevala zaposlitev dodatne medicinske sestre. Na Izlakah so okrepili ambulanto v Domu starejših občanov, medtem ko je financiranje novih programov s strani ZZZS omogočilo zaposlitev fizioterapevtke za polni delovni čas. Ta širitev je še posebej pomembna, saj so čakalne dobe na področju fizioterapije po državi izjemno dolge.
Zdravstveni dom je prav tako pridobil specializanta endodontije, ki trenutno opravlja kroženje v Ljubljani in se bo po zaključeni specializaciji zaposlil v ZD Zagorje. Kadrovske potrebe na področjih, kjer primanjkuje strokovnega osebja – denimo v zobozdravstvu in pulmologiji – zavod rešuje tudi z usmerjanjem v dodatne specializacije in sodelovanjem s pogodbenimi izvajalci.
Naložbe za boljšo oskrbo pacientov
V letu 2024 so v ZD Zagorje začeli pomemben investicijski cikel v vrednosti dobrega milijona evrov, s katerim bodo izboljšali storitve in infrastrukturo. V zadnjem letu so skoraj v celoti obnovili vozni park, pridobili dve vozili za patronažno službo ter zaključili nabavo novega reševalnega vozila. Načrtujejo še nakup dodatnega urgentnega reševalnega vozila. Poleg tega so lani poleti uspeli klimatizirati prostore, ki prej niso bili opremljeni s klimatskimi napravami, s čimer so izboljšali delovne pogoje v zdravstvenem domu.
Novembra je bil zaključen nakup ortopana – naprave za slikanje zob, ki pacientom zagotavlja enostavnejši dostop do kakovostnih storitev brez potrebe po obravnavi v drugih zdravstvenih ustanovah. Dopolnili so tudi nujno potrebno opremo pulmološke ambulante.
V načrtu imajo širitev in prenovo laboratorija ter obnovitev ambulant družinske medicine in fizioterapije. Za slednjo bodo prenovili dislocirano enoto v Kisovcu, kjer bo delovala dodatna ambulanta fizioterapije. Prav tako nameravajo zamenjati dotrajano opremo v zobozdravstvenih ambulantah in investirati v nove zobozdravstvene stole ter opraviti nakup novega analizatorja za laboratorijsko diagnostiko. Urejajo zaledne prostore z arhivom, IT opremo prilagajajo direktivi EU na področju kibernetske varnosti. »Naložbe so ključne za razvoj in širitev naših storitev. Sledimo napredku v medicini, obnavljamo dotrajano opremo in širimo programe, kjer je to zaradi naraščajočih potreb prebivalstva potrebno,« poudarja Šabeder.
Reševanje kadrovskih izzivov
Kot v drugih javnih zdravstvenih ustanovah se tudi ZD Zagorje sooča s pomanjkanjem kadra na določenih področjih, kot na primer pediatrija. Uspešno pa so zapolnili mesta v zdravstveni negi, fizioterapiji, zobozdravstvu in pnevmologiji.
»Kljub velikemu pomanjkanju družinskih zdravnikov v Sloveniji, se naši pacienti še vedno lahko opredelijo pri dveh družinskih zdravnicah. Odrasli se lahko odločijo za Jerico Obreza, otroke do 17. leta pa sprejemata Nina Rink in ambulanta otroško-šolskega dispanzerja, kjer sodelujemo tudi s pediatrinjo Anjo Šelih,« je pojasnil Šabeder in dodal da se v času sistematskih pregledov otroci in mladostniki obravnavajo izključno pri pediatrih. Čeprav v ZD Zagorje še vedno aktivno iščejo pediatre, pomanjkanje ne vpliva na oskrbo otrok in mladostnikov, saj del kurative prevzamejo zdravniki družinske medicine.
Povezanost z lokalno skupnostjo in zaveza kakovosti
ZD Zagorje tesno sodeluje z lokalnimi partnerji, kot so šole, vrtci, društva upokojencev, društvo kroničnih bolnikov ter PGD Zagorje ob Savi. Izvajajo tudi preventivne in izobraževalne programe za širšo javnost, s čimer približujejo zdravstvene storitve in ozaveščajo o pomenu preventive v lokalni skupnosti. »Sodelovanje z lokalnim okoljem je ključnega pomena za naše delovanje. Naša vloga ni le zdravljenje, ampak tudi ozaveščanje in izobraževanje naših pacientov,« doda direktor, ki še pove, da imajo bogat program različnih delavnic, ki potekajo celo leto in ga izvajajo medicinske sestre ZD Zagorje.
Zdravstveni dom Zagorje ostaja zavezan kakovosti in standardom. V ta namen ohranjajo certifikat ISO 9001:2025, ki potrjuje njihovo usmerjenost k stalnemu izboljševanju procesov in zagotavljanju kakovostnih zdravstvenih storitev. Šabeder: »Naša vizija je še naprej vlagati v razvoj in kadre, širiti naše programe ter zagotavljati kakovostno in dostopno zdravstveno oskrbo za vse prebivalce.«
Savus
Foto: arhiv Savus, Vukašin Šobot