Interakcija zdravil s hrano se lahko izrazi v zvečanem ali zmanjšanem učinku nekega zdravila, kar lahko privede do toksičnosti zdravila ali popolnega izostanka učinka. Interakcije lahko tečejo na različnih nivojih potovanja zdravila po telesu – vpliv na sproščanje, absorpcijo, metabolizem ali izločanje. Nekatere interakcije niso »klinično pomembne«, kar pomeni, da se ne izrazijo v tolikšni meri, da bi bilo potrebno prilagajati režim odmerjanja zdravila. V tokratnem nasvetu bomo navedli najpogosteje uporabljana zdravila, ki lahko z določenimi sestavinami hrane privedejo do neželenih učinkov.
Grenivkin sok
Grenivka ali njen sok vpliva na metabolizem nekaterih zdravil, kar se lahko odrazi v povečanem učinku zdravil. Uživanje grenivkinega soka se odsvetuje ob sočasni terapiji z zaviralci kalcijevih kanalčkov (amlodipin, nifedipin, …), nekaterih statinov (atorvastatin, simvastatin) ter zdravili, ki se porabljajo pri preprečevanju zavrnitve presajenega organa. Zaradi suma na pomembne interakcije se odsvetuje tudi sočasna uporaba grenivkinega soka z zdravili za zdravljenje erektilne disfunkcije (sildenafil, …).
Neželeni učinki se lahko pojavijo tudi, če je bila grenivka oz. njen sok zaužita 24 ur pred odmerjanjem zdravila. Že 180 ml grenivkinega soka lahko zniža nivo encimov, vključenih v metabolizem zdravil, za polovico.
Antibiotiki
Za učinkovitost antibiotikov je pomembno, da so v telesu v zadostni koncentraciji. Če ta ni dosežena, zdravljenje ni učinkovito, lahko pride tudi do bakterijske resistence (odpornost na določene antibiotike).
Mlečni izdelki (mleko, jogurt, siri) ali pijače, obogatene z minerali (npr. s kalcijem obogateni pomarančni sok), lahko vplivajo na absorpcijo nekaterih antibiotikov (ciprofloksacin, doksiciklin, …) s tvorbo netopnih snovi (kelatov) v želodcu in zgornjem delu tankega črevesja.
Nasprotno se svetuje jemanje nitrofurantoina z mlekom ali hrano, saj ta poveča njegovo absorpcijo in učinkovitost ter zmanjša neželene učinke.
Analgetiki in antipiretiki
Nesteroidni antirevmatiki (ibuprofen, naproksen, ketoprofen, …) lahko povzročijo gastrointestinalne težave, zato se svetuje jemanje s hrano. Zaradi povečanega tveganja za poškodbe jeter se odsvetuje prekomerno uživanje alkohola (tudi pri terapiji s paracetamolom).
Pri sočasnem uživanju ibuprofena in Coca Cole naj bi prišlo do povečane absorpcije ibuprofena, zato se svetuje zmanjšanje odmerka in podaljšanje odmernega intervala.
Antihipertenzivi
Golostebelni sladki koren lahko zaradi vpliva na zadrževanje natrija, vpliva na delovanje nekaterih antihpertenzivnih in antiaritmičnih zdravil. Priporočljiv dnevni vnos golostebelnega sladkega korena je tako 10 – 30 g oz. ne več kot polovica čajne skodelice dnevno (gledano na glicirizinsko kislino – 9,5 mg/ dan).
Kaptopril, perindopril in lerkanidipin se zaradi vpliva hrane na njihovo absorpcijo jemljejo na tešče.
Hrana izboljša absorpcijo metoprolola, na druge učinkovine iz skupine beta blokatorjev nima bistvenega vpliva.
Varfarin
Varfarin se uporablja za redčenje krvi. Na njegovo učinkovitost vpliva prehrana, bogata z vitaminom K (zelena listnata zelenjava – zelje, brstični ohrovt, solata, brokoli, …). Zato se bolnikom, ki prejemajo terapijo z varfarinom, svetuje čim manj nihanj v prehrani.
Zdravila z železom
Železo poslabša absorpcijo ali biološko uporabnost nekaterih antibiotikov (tetraciklinov, kinolonov), zdravil za osteoporozo (bisfosfonatov), zdravil za bolezni ščitnice (levotiroksina), nekaterih antiparkinsonikov (levodopa, karbidopa), zato je potrebno ta zdravila jemati z dveurnim razmikom.
Med hkratno uporabo vitamina C (200 mg ) se lahko absorpcija železa zveča, hkrati pa se lahko zmanjša ob hkratni uporabi antacidov in preparatov cinka.
Kava, čaj, zelenjava in mleko zavirajo absorpcijo železa, zato je zdravilo potrebno jemati z dveurnim razmikom.
Zdravila za bolezni ščitnice
Levotiroksin je potrebno jemati na tešče, vsaj pol ure pred obrokom z malo vode, saj na njegovo absorpcijo vpliva veliko dejavnikov (hrana, zdravila, …).
Zdravila za osteoporozo
Zaradi vpliva na obseg absorpcije in potencialnih negativnih učinkov na prebavila je potrebno bisfosonate (alendronska kislina, ibandronska kislina) jemati cele na prazen želodec (vsaj 6 ur brez obroka) in 1 uro pred prvim dnevnim obrokom, z vsaj 180 ml vode. Pri tem mora bolnik stati ali pokončno sedeti, vsaj eno uro po aplikaciji zdravila pa se ne sme uleči.
Za dodatne nasvete smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.
Lekarna Pušnik Trbovlje