»Klik varnostnega pasu vam lahko reši življenje. Vozimo pametno,« opozarja Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa. V ponedeljek, 13. marca, bodo začeli z nacionalno preventivno akcijo Varnostni pas, ki bo potekala do 26. marca.
Slogan akcije je »Vam je že kliknilo?«, cilj pa je povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo, tako odraslih kot tudi otrok, podučiti kako se pravilno namesti varnostni pas, dvigniti kulturo zavedanja pomembnosti uporabe varnostnega pasu ter tako posledično preprečiti najhujše posledice prometnih nesreč.
Statistika kaže, da so slovenski vozniki najpogosteje pripeti na avtocestah, sledijo regionalne ceste, najnižji delež pripetosti pa je na ulicah znotraj naselij. V Sloveniji je lani v prometnih nesrečah umrlo 45 voznikov in 16 potnikov osebnih vozil, od katerih jih 21 ni uporabljalo varnostnega pasu. Dosledna uporaba varnostnega pasu zmanjša tveganje za smrt v prometni nesreči za polovico, skoraj toliko zmanjša tudi tveganje za hude poškodbe ter za skoraj četrtino zmanjša tveganje za nastanek lažjih poškodb, tako pri voznikih kot pri sopotnikih na sprednjih sedežih. Varnostni pas je najbolj učinkovit pri direktnih trkih od spredaj in pri prevrnitvah.
V nesrečah so večkrat huje poškodovani tudi otroci, pogosto pa k intenzivnosti poškodb prispeva tudi to, da niso pripeti in nameščeni v otroških varnostnih sedežih. Sicer se je pripetost otrok v zadnjem desetletju povečala, statistike pa kažejo, da jih starši na krajših vožnjah še vedno ne pripenjajo in ne nameščajo v ustrezne sedeže.
V 13 dneh, kolikor bo trajala akcija, bo AVP izvajala različne medijske aktivnosti, s katerimi bodo osveščali javnost glede nujnosti uporabe varnostnega pasu, v okviru izpitnih centrov pa bodo tudi mlade kandidate za voznike učili o tem, kako pomembna je uporaba varnostnih pasov in otroških varnostnih sedežev. V okviru projekta Pasavček bodo pod sloganom »Red je vedno pas pripet« po vrtcih in šolah prikazovali pravilno uporabo otroških sedežev in varne vožnje otrok, v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje bodo obveščali šole o ustreznem prevozu otrok. V akcijo se bodo vključili tudi policisti in redarji, ki bodo poostreno nadzirali uporabo varnostnih pasov pri potnikih, tudi v okolici šol, vrtcev in nakupovalnih središč.
Nosilec akcije je Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa, sodelujejo pa še Policija, Ministrstvo za izobraževanje, nevladne organizacije, šole vožnje, osnovne in srednje šole ter občinski sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.
ZT