Fotosenzitivnost oz. občutljivost na sonce je vnetje kože, povzročeno s kombinacijo zdravil (rastlin, …) in izpostavljenosti soncu. To povzroči rdeč izpuščaj, imenovan eritem, in lahko zgleda podobno kot sončna opeklina. Do reakcije lahko pride tako pri sistemski (zdravilo pojemo) kot tudi topikalni (mazila, kreme) aplikaciji skupaj z izpostavljenostjo sončni svetlobi, ne pride pa samo pri aplikaciji zdravila ali samo izpostavitvi sončni svetlobi.
Posledica fotosenzitivnosti so tako:
- Fototoksične reakcije (najpogostejše) – neposredna okvara celic kože zaradi delovanja z UV žarki aktivirane molekule, prisotne v višjih koncentracijah. V nekaj minutah ali urah se na izpostavljenih delih kože pojavi opeklini podobna poškodba kože. Reakcija je odvisna od količine prejetih UV žarkov.
- Fotoalergijske reakcije – vključuje posredovanje imunskega sistema (ta pod UV žarki spremenjeno molekulo spozna kot alergen), zato se pojavi kasneje, v nekaj dneh, tudi na delih kože, ki niso bili izpostavljeni UV žarkom. Koža je vneta in srbi.
- Lihenoidne reakcije – podobne kožni bolezni lichen planus. Pojavijo se številne rdeče do vijolične ploščate bunčice nepravilnih oblik na izpostavljenih delih kože.
- Psevdoporfirija je klinično podobna kožni porfiriji, vendar z normalnimi vrednostmi porfirina. Nastanejo mehurji, rdečina in koža postane krhka.
- Subakutni kožni eritmatemski lupus je podvrsta eritematoznega lupusa. Na izpostavljeni koži se pojavijo okrogle ploščate bunčice, napolnjene s celično tekočino, ki lahko postanejo luskaste. Pogosta je bolečina v sklepih in slabost.
Kako lahko preprečimo težave
Pred pojavom fotosenzitivne reakcije se zaščitimo:
- z zračnimi oblačili z dolgimi rokavi in pokrivalom
- rednim in pravočasnim nanosom zaščitne kreme z ustrezno SPF (UVB in predvsem UVA) zaščito; upoštevajte da UVA žarki prehajajo tudi steklo, zato je zaščita priporočljiva vsem, ki se dalj časa zadržujejo v zastekljenem prostoru – npr. v avtu
- izogibanjem soncu med 11. in 16. uro
- ob začetku jemanja novega zdravila se s farmacevtom ali zdravnikom posvetujte o vplivu zdravila na pojav fotosenzitivnosti
Ukrepanje ob težavah:
- hlajenje opeklin z mlačnimi, ne mrzlimi obkladki in vodo
- izogibamo se še dodatnemu izpostavljanju soncu
- poiščemo nasvet v lekarni
Kaj bi radi poudarili:
- ni nujno, da se bo fotosenzitivnost zaradi zdravil pojavila pri vseh, je pa velika verjetnost, da se pojavi pri (pre)občutljivih,
- v vsakem primeru se pri izpostavljanju soncu zaščitite z oblačili, pokrivalom, očali in zaščitno kremo (tudi pri vožnji z avtom ste izpostavljeni). Izogibajte se soncu med 11. in 16. uro.
- brez posveta z zdravnikom ali farmacevtom ne prenehajte samovoljno jemati zdravila
Poleg zdravil pa lahko povzročijo fotosenzitivnost tudi rastline (npr. šentjanževka) in nekatera kozmetična sredstva (predvsem dišave, vendar tudi sestavine v kremah za zaščito pred soncem).
Primeri zdravil in vrsta fotosenzitivne reakcije, ki jo povzročajo:
Sonce sije vsepovsod
V tednu od 23. do 27. maja se bo odvijala večina aktivnosti v okviru Evromelanoma kampanje letos pod imenom »Sonce sije vsepovsod. Zaščitite se!«. Osrednji dogodek bo potekal 23. maja v Ljubljani. Trenutno še ni na voljo seznama ordinacij in zdravnikov, ki bodo brezplačno opravljali preventivne preglede znamenj. Sledite nam na naši Facebook strani, kjer bomo ob objavi seznama informacijo posredovali tudi vam.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm.