sobota, 12 oktobra, 2024

Iz te kategorije

Urinska inkontinenca

Štirinajsti september je slovenski dan urinske inkontinence, ki jo definiramo kot kakršno koli nehoteno uhajanje urina. Je zelo pogosta težava, o kateri pa zaradi strahu in sramu še vedno premalo govorimo na glas. Pogostnost s starostjo narašča. Bolj pogosto se urinska inkontinenca pojavlja pri ženskah.

Vrste inkontinence

Najpogostejša je stresna urinska inkontinenca. Do uhajanja urina pride med kihanjem, kašljanjem ali med telesno aktivnostjo (npr. med poskoki, pri dvigovanju težjih bremen …). Urgentno urinsko inkontinenco prepoznamo po nenadni hudi nuji po izpraznitvi mehurja. Največkrat nam ne uspe priti do stranišča. Kadar imamo simptome obeh, govorimo o mešani urinski inkontinenci.

V kolikor imate težave z uhajanjem urina, je zaželjeno, da to omenite svojemu  osebnemu zdravniku ali ginekologu. Pomembno je, da se ugotovi vzrok težav ter se prične zdravljenje. Prva izbira pri zdravljenju je konzervativno zdravljenje.

Fizioterapevtsko zdravljenje urinske inkontinence

Fizioterapija vključuje različne načine zdravljenja: manualna terapija, vadba mišic medeničnega dna, biološka povratna zveza, električna stimulacija, funkcionalna magnetna stimulacija, vadba sečnega mehurja, sprememba življenjskega sloga.

Vadba mišic medeničnega dna

Pri zdravljenju stresne urinske inkontinence je najpomembnejši trening mišic medeničnega dna. Zaželjeno je, da se najprej naučite pravilno izvajati vadbo mišic medeničnega dna pod nadzorom fizioterapevta, nato pa je potrebno vsakodnevno izvajanje vaj doma. Rezultat ne bo viden takoj, vendar je pomembno, da vztrajate. Ključno za pravilno izvedbo in učinkovitost vaj je, da mišice okoli medeničnih odprtin stisnete in dvignete kolikor močno lahko (kot bi želeli prekiniti curek urina in istočasno zaustaviti uhajanje vetrov iz črevesja). Samo stisk ni dovolj. Ne izvajajte tega med uriniranjem. Mišice krepite v različnih položajih. Bodite pozorni, da ne napenjate drugih mišic. Maksimalni stisk držite šest do osem sekund, prav tako dolg je premor. To ponavljajte oseb do dvanajstkrat oz. tri do petkrat dnevno, vse dni v tednu. Čez čas intenzivnost povečajte tako, da po petih dolgih stiskih dodate še pet kratkih in hitrih stiskov. To pomeni, da medtem ko stisk zadržujete, dodate še tri ali štiri hitre maksimalne stiske z višjo frekvenco.

Vadba sečnega mehurja

Pri zdravljenju urgentne urinske inkontinence uporabljamo trening sečnega mehurja, kar pa ne pomeni, da VMMD ne potrebujemo. Glavni cilj pri vadbi sečnega mehurja je, da dosežemo 2-3 urni interval med posameznimi mikcijami (min. 200-300ml urina). Naredimo si urnik obiska na stranišče. Postopoma podaljšujemo čas med enim in drugim uriniranjem. Če ste prej morali iti na stranišče vsako uro, poskusite podaljšati čas za 15 minut. S tem se trenira vaš mehur, da bo sposoben držati večjo količino urina.

Načinov zdravljenja urinske inkontinence je še več, zato zaupajte svoje težave strokovnjakom. Sami boste tudi veliko pripomogli z zdravim življenjskim slogom. V našem Centru za krepitev zdravja ZD Trbovlje delujemo različni strokovnjaki, ki vam lahko pri tem pomagamo (medicinska sestra, psiholog, dietetik, kineziolog).

Tina Grahek, dipl. fizioterapevtka, CKZ ZD Trbovlje


 

Isti avtor