ponedeljek, 17 marca, 2025

Iz te kategorije

Umrl Marino Urbanc

V 90. letu starosti je umrl Marino Urbanc, zaslužni občan Občine Hrastnik.

»Bil je izjemen in plemenit človek, ki je s svojim delovanjem pustil velik pečat na gospodarskem in športnem področju v občini Hrastnik. S svojim znanjem, delom in življenjem je pomembno prispeval k razvoju Hrastnika in se za vedno zapisal v njegovo zgodovino,« so ob smrti zapisali na Občini Hrastnik. Urbanc je leta 1985 prejel naziv zaslužni občan občine Hrastnik za področje gospodarstva.

Občina Hrastnik je zaradi izrednih okoliščin povabila občanke in občane, da se zaslužnemu občanu Občine Hrastnik poklonijo z zapisom v (s klikom na ”nov vpis”). Župan Občine Hrastnik Marko Funkl in občinska uprava sta družini izrekla iskreno sožalje.

Zaslužni občan

Malokdo ve, da je Marino Urbanc začel kot kovač, potem pa nadaljeval s šolanjem na večerni šoli za industrijskega tehnika. Ker se je želel vpisati na Univerzo in postati inženir, je moral narediti še gimnazijsko maturo. Uspešno jo je opravil in po študiju postal inženir strojništva. Kot inženir se je zaposlil v Tovarni kemičnih izdelkov Hrastnik leta 1959.  Pričel je delati v skupini, ki je snovala in projektirala izgradnjo fosforne kisline in natrijevega tripolifosfata ter kloralkalne elektrolize.

Delo v TKI

Po uspešno zaključeni izgradnji leta 1962 je tovarna postala pomembni proizvajalec fosfatov in klora v slovenskem in jugoslovanskem prostoru. S temi obrati je bila dana osnova nadaljnjega razvoja celotne Tovarne kemičnih izdelkov Hrastnik. Urbanc je bil nosilec rekonstrukcij obstoječih obratov, s katerimi so povečevali proizvodne kapacitete in izboljševali pogoje dela. Proizvodnjo tripolifosfata so sredi devetdesetih let iz prvotnih 6.000 ton letno povečali na 20.000 ton letno in proizvodnjo klora za nadaljnjih 1.200 ton. To so dosegli z rekonstrukcijo razpršilnega stolpa, izgradnjo obrata za čiščenje in nevtralizacijo fosforjeve kisline ter dopolnitvijo naprav za proizvodnjo fosforjeve kisline. »Vse rekonstrukcije in dopolnitve so se izvajale na podlagi uporabe lastnega znanja. Pri vseh teh objektih je bil njegov prispevek zelo velik, med drugim je tudi soavtor patenta za proizvodnjo natrijevega tripolifosfata na razpršilnem stolpu,« so med drugim leta 1985 zapisali v obrazložitvi visokega občinskega priznanja.

Kot odgovorni vodja projekta je s sodelavci zasnoval izgradnjo nove fosforjeve kisline in predelavo fosforjeve sadre na lastnih tehnoloških zasnovah in vodil izgradnjo obrata za proizvodnjo fosforjeve kisline, kapacitete 35.000 ton letno. Uspel je formirati ekipo, v kateri je povezal mlade, perspektivne kadre z izkušnjami starejših članov kolektiva, kar je pomenilo dobro osnovo za nova vlaganja v TKI.

Športnik in trener

Marino Urbanc je bil uspešen tudi na drugih področjih, predvsem na športnem. Bil je eden prvih, ki je tudi po športni poti predstavljal Hrastnik v širšem takratnem državnem (jugoslovanskem) prostoru in v tujini. Urbanc se je takoj po vojni aktivno vključil v delo TVD Partizan. Vrsto let je bil prvi reprezentant v orodni telovadni vrsti in dosegal lepe uspehe kot državni reprezentant na različnih tekmovanjih v domovini in na mednarodnih tekmovanjih. Postal je tudi  gimnastični trener, bil je izjemen asistent, demonstrator in trener, ki se je gimnastike učil pri Mirku Bizjaku. V Hrastniku je treniral mlade tekmovalce. Najbolj vidni telovadec iz njegovega pomladka je bil Jože Senica, tudi kasnejši gimnastični sodnik, ki je kot prvi slovenski sodnik za samostojno Slovenijo »nastopil« na OI v Barceloni. Urbanc je bil človek s strogo disciplino. Tudi, ko ga ni bilo na treningu, so njegovi varovanci brez pomislekov pridno in vestno trenirali. Tako je bil prav Marino Urbanc tisti, ki je zibelko orodne telovadbe postavil v Hrastnik. Do prevlade Mira Cerarja je bil namreč prav Hrastnik pod njegovo taktirko vodilni gimnastični center v Sloveniji.

Savus

Foto: arhiv Občine Hrastnik

Isti avtor