Turistična zveza Slovenije je letos razpisala 39. osnovnošolski državni festival Turizmu pomaga lastna glava (s kratico TPLG). Letošnja tema je T&T: Tradicija v trendu.
S spoštovanjem do naše kulturne dediščine, ki je brez dvoma del naše identitete, so učenci OŠ Tončke Čeč iskali ideje, kako tradicijo prilagoditi sodobnemu načinu življenja, da zaživi na novo.
Brina Jež, Stela Prelogar, Vid Lamovšek, Ela Brina Sikili in Urh Pertinač Baš so tri leta komaj čakali, da bodo kot devetošolci postali del projektne ekipe Turizmu pomaga lastna glava. Za to so se dokončno odločili že lansko leto – po obisku sejma Alpe Adria. Podžupanji Vesni Jesih, višji svetovalki Zvezdani Lamovšek in koordinatorici Maji Kovač so že v začetku januarja 2025 skupaj z mentoricama Uršo Bajda in Nino Vučilovski predstavili načrt letošnjega turističnega produkta.
Z mentoricama se srečujejo tedensko – ob petkih. Razdelili so si področja raziskovanja, na srečanjih pa drug drugemu poročajo o vseh novostih, ki so jih odkrili.
Komunikacijo z lokalnimi posamezniki in organizacijami, s katerimi želijo sodelovati, načrtujemo in izvajamo skupinsko. Raziskovanju virov o turizmu in prebiranju zgodb o našem kraju so namenili precej časa.
Najprej so v šolski knjižnici »odkrili« oddelek domoznanstva, kjer se nahajajo knjige o preteklosti, sedanjosti in pogledu v prihodnost našega kraja. Ob skupnem prebiranju pripovedi, ki jih je v knjigi Kuolmčki iz Trbouskega zgodovinskega ladlca zapisala avtorica Katra Hribar Frol, so ugotovili, da je za marsikatero kriv prav Perkmandeljc. Odločili so se, da bo on glavni lik zgodbe, ki bo predstavljala letošnji turistični produkt.
V šolski knjižnici so poiskali vsa dela, v katerih nastopa ta jamski škrat. Ugotovili so, da so si likovne podobe Perkmandeljca zelo različne – odvisne so od ustvarjalca. Prav tako so jamski škrati prisotni tudi v drugih rudnikih po Sloveniji. Osredotočili so se na zasavskega Perkmandeljca, saj so zasledili kar pet različnih podob v obliki ilustracij, logotipov, skulptur in 3D-animacij. Najbolj strašljiv videz ima Perkmandeljc Dušana Kastelica. »Morda zato, ker ni statičen, ker je animiran in mu to daje dodatno živost?« se sprašujejo šolarji.
V torek, 21. januarja, so organizirali poseben dogodek – Okroglo mizo ustvarjalcev likovne podobe Perkmandeljca, ki so jo izvedli v šoli. Zanimalo jih je predvsem to, kako so se avtorji odločali o njegovi podobi, zato so jih povabili v šolsko knjižnico. Povabilu so se odzvali likovni ustvarjalci Ervin Matešič, Mateja Avdič, Jože Ovnik in Dušan Kastelic.
Ker je župan Trbovelj, Zoran Poznič, akademski kipar, hkrati pa še avtor likovne podobe Perkmandeljca kot logotipa istoimenskega puba, ki sicer ne obratuje več, so na okroglo mizo seveda povabili tudi njega. Dogodek je potekal manj kot dan po hudi rudarski nesreči v jami Preloge, zato je moral župan svojo udeležbo odpovedati. Kljub prenatrpanemu urniku je učence obiskal že naslednji dan, v sredo, 22. januarja.
Glede na to, da želijo poudariti pomen tradicije, hkrati pa jo predstaviti v sodobni, trendovsko navdahnjeni obliki, so se devetošolci odločili, da bodo Perkmandeljca predstavili robotki Evi, ki jo je ustvarila Trboveljčanka dr. Maša Jazbec in so jo predstavili na dogodku Speculum Artium, ki ga vsako leto septembra gostijo v Delavskem domu Trbovlje v okviru projekta Trbovlje – novomedijsko mesto.
Odločili so se, da pripravijo še en dogodek, kamor bodo povabili poznavalce zgodovine Trbovelj in turizma v našem kraju ter (so)ustvarjalce dogodka Speculum Artium. V četrtek, 6. februarja, so tako v šolsko knjižnico povabili Roka Sternišo, za katerega prijatelji pravijo, da je »živa enciklopedija« Trbovelj, predsednico Turističnega društva Trbovlje Jožico Kukovič, dr. Mašo Jazbec, ki je zasnovala robotko Evo, in Antona Lisca, predsednika RMED Perkmandeljc Trbovlje.
Vsi dogodki so bili polni navdihujočih zgodb, ki bodo učencem v pomoč tako pri izdelavi raziskovalne naloge kot promocijskega spota.
»Hvaležni smo vodstvu šole, ki spodbuja našo raziskovalno dejavnost, in vsem povabljenim posameznikom, ki odkrito podpirajo naše ideje in so vedno pripravljeni sodelovati z nami,« so povedali devetošolci.
Urša Bajda
Foto: arhiv OŠ Tončke Čeč