Pred dnevi je v javnost prišla novica, da je moral moravški Termit na podlagi odločbe okoljskega inšpektorja Inšpektorata RS za okolje in prostor zaradi neposredne nevarnosti čezmernega obremenjevanja okolja zaustaviti napravo za predelavo odpadkov. Energetika Ljubljana, ki je s tem ostala brez odjemalca za elektrofiltrski pepel, si je za novega odjemalca izbrala HSE Trbovlje.
Trboveljčani se skupaj z županjo Jasno Gabrič sprašujejo, zakaj lahko pepel, ki ga v Moravčah niso smeli več sprejemati, po novem odlagajo v Trbovljah. V HSE so se na očitke odzvali z izjavo, da pepela v Trbovljah ne bodo skladiščili, temveč ga bodo sproti predelovali v gradbeni material. Ravno tako trdijo, kar je potrdilo tudi Ministrstvo za okolje in prostor, da pepel ne vsebuje nevarnih snovi. Urad županje je pristojnim poslal urgentno poizvedbo, vendar na odgovor, so povedali, še čakajo, je pa županja prejela zagotovilo, da so do nadaljnjega dovoz pepela ustavili. Zaradi načina, na katerega je trboveljska javnost izvedela, da bo njihova občina ponovno postala »smetišče« drugih, so se odločili zadeve vzeti v svoje roke in po najboljših močeh pomagati pri razrešitvi nastale situacije.
Danes zvečer se bodo v prostorih Levice v Trbovljah srečali vsi, ki želijo prispevati k reševanju nastale problematike. Namen posveta je, kot je povedal poslanec Levice v DZ RS Primož Siter, »da preštejemo vrste in da vidimo, kdo lahko naredi kaj.« Namenoma na dogodek niso povabili posebnih govorcev, saj, tako Siter, želijo, da vsakdo prispeva in pove, kar želi.
Poslanec Siter je ministru za okolje in prostor Simonu Zajcu, ko je vest prišla v javnost, nemudoma vložil poslansko vprašanje v zvezi z okoljskimi izzivi, nadzorom in, kot so zapisali v Levici, »(ne)vključevanjem lokalne skupnosti«. Odgovora še niso prejeli.
MD
Foto: arhiv Občine Trbovlje