Dobro ustno zdravje nam omogoča, da se lahko normalno prehranjujemo, sporazumevamo in imamo socialno zadovoljno življenje. Celostna skrb za zdravje je tudi skrb za zdravje ustne votline. Pomembno je, da si vsaj dvakrat dnevno umivamo zobe z zobno pasto, ki vsebuje fluoride, in vsaj enkrat letno opravimo preventivni pregled pri zobozdravniku.
Starši ne pozabimo, da se skrb za ustno zdravje začne s prvim zobkom. Tako začnemo z umivanjem zob takoj, ko izraste prvi zobek. Pri tem uporabljamo starosti primerne ščetke in zobne paste. Otroci namreč še ne znajo izpljuniti, zato je pomembno, da je zobna pasta iz sestavin, ki se lahko zaužijejo. Otrokom pomagamo pri umivanju zob, dokler niso dovolj spretni, da to zadovoljivo opravijo sami. Zobozdravniki priporočajo pomoč do sedmega leta starosti. Redno umivanje zob je bistveno za pridobitev zdravih navad. Seveda smo pa starši otrokom za zgled. Za odrasle se poleg primerne zobne ščetke priporoča tudi uporaba zobne nitke in/ali interdentalne ščetke. Pripomočke za vzdrževanje ustne higiene je potrebno zamenjati, ko so obrabljeni oz. vsaj na 3 mesece.
V ustni votlini so najpogostejši bolezni karies in parodontalna bolezen, ki sta povezani s prisotnostjo bakterijskih zobnih oblog. Parodontalna bolezen je povezana tudi z nekaterimi sistemskimi boleznimi (bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen), zato je skrb za ustno zdravje pri kroničnih bolnikih velikega pomena za njihovo splošno in ustno zdravje.
Redni preventivni pregledi pri zobozdravniku so pomembni tudi zaradi preventive pred rakavimi boleznimi. Rak ustne votline sicer ni pogost, je pa zaradi resnosti bolezni pomemben.
Ustne vode
Na tržišču obstaja ogromno ustnih vod, med katerimi lahko izbiramo. Uporaba ustne vode je le dopolnilna nega in ne nadomesti ščetkanja, saj deluje le na kemičnem principu (za nekaj časa zmanjšajo razmnoževanje bakterij, preprečijo vnetja, slab zadah, …). Zobozdravniki priporočajo ustne vode s fluoridi, s klorheksidinom v primeru infekcij in operacij, na splošno pa se ne priporoča uporaba ustnih vod z veliko vsebnostjo alkohola, ker te izsušuje sluznico.
Če imate zobno pasto z natrijevim lavril sulfatom in uporabljate ustno vodo s klorheksidinom, je potrebno med ščetkanjem in spiranjem počakati vsaj 30 min, drugače ustna voda ni učinkovita.
Zobne paste
Zobozdravniki priporočajo zobne paste, ki so nežne do sklenine in ne vsebujejo preveliko abrazivov. Pri belilnih zobnih pastah opozarjajo, da so velikokrat preveč agresivne in zato niso primerne za vsakodnevno uporabo.
Priporoča se uporaba zobnih past, ki vsebujejo fluoride in sicer:
- do 2. leta starosti grahovo zrno zobne paste 500 ppm
- od 2. – 6. leta grahovo zrno zobne paste 1000 ppm
- od 6 let naprej pa 1450 ppm v grahovem zrnu zobne paste
Poleg fluoridov zobne paste vsebujejo tudi druge sestavine, ki so pregledno objavljene tej povezavi .
Zobne ščetke
Vse o zobnih ščetkah najdete na tej povezavi .
Zobobol, izraščanje zob, izdrtje zoba
Zobje lahko bolijo zaradi izraščanja, kariesa, tujkov zagozdenih med zobe in/ali dlesni, zobnega aparata, po izdrtju zoba … pred uporabo analgetikov pri otrocih se posvetujte s pediatrom ali farmacevtom.
Lokalno se lahko uporabi mazilo ali pršilo z lokalnim anestetikom. Pred uporabo vedno preberite navodila, ker se pršila med seboj razlikujejo v odmerjanju.
Najpogosteje uporabljani analgetik paracetamol je učinkovit pri zmernih bolečinah. Zdravilo je na voljo v obliki tablet, sirupa ali svečk. Pri otrocih se odmerja glede na telesno maso, na 4 – 6 ur (največ 5x dnevno). Pozorni bodite na maksimalno dnevno dozo, ki je navedena v navodilu za uporabo.
Če so bolečine močnejše, se lahko uporabita ibuprofen ali naproksen. Tudi ibuprofen je na voljo v obliki sirupa, tablet ali svečk (ter se tako kot paracetamol odmerja glede na težo otroka), medtem ko je naproksen le v tabletah. Uporaba naproksena pri otrocih starih 2 – 12 let ni primerna za samozdravljenje, pri otrocih mlajših od 2 let pa se ne uporablja.
Homeopatski pristop
Pri izraščanju zob je zelo učinkovita Chamomila.
Za obiske pri zobozdravniku se v primeru strahu priporoča Aconit (šok, panika, (smrten) strah) ali Gelsemium (ohromljenost zaradi strahu, občutek težkih nog, šibijo se kolena,…). Če otrok bruha pred obiskom zobozdravnika, mu dajte Nux vomico. Za Arnico bi lahko rekli, da jo lahko apliciramo že kar rutinsko pred in po obisku zobozdravnika. Chamomilo pa vsakih 15 minut po posegu, kjer je bil uporabljen lokalni anestetik, da se izniči omrtvelost. Ledum palustre je za osebe, ki imajo oteklino na mestu vboda igle z lokalnim anestetikom.
Za zmanjšanje občutljivosti po posegu Hypericum (v žargonu ji rečemo tudi arnika živcev) in Magnesium phos (v žargonu homeopatski aspirin).
Če je morala imeti oseba zaradi posega dolgo odprta usta in se zato pojavljajo bolečine, se priporoča Magnesum phos ali Causticum.
Po namestitvi ali prilagoditvi zobnega aparata lahko uporabite Ruto gravo, če pa so žičke porezale lica ali ustnice, pa Staphysagrio.
Ruta grava se priporoča po vstavitvi implantanta. V tem primeru se odsvetuje uporaba Silice, saj lahko povzroči zavrnitveno reakcijo implantanta.
Za zobobol – v primeru kljuvajoče bolečine je primerna Belladona, če toplota poslabša bolečino, se priporoča Pulsatilla. Če se bolečina omili s hladnim, bo pomagala Coffea. Če pomaga drgnjenje lic po zobu, bo pomagal Mercurius solubilis. Če pa bolečino omili stiskanje zob, bo Staphysagria pravo zdravilo.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm.
www.lekarna-pusnik.si