Vsako leto 14. novembra obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni. Ta je bil prvič obeležen leta 1991 kot odziv na vse večjo zaskrbljenost zaradi grožnje, ki jo za zdravje posameznika predstavlja sladkorna bolezen. Znak svetovnega dne sladkorne bolezni je modra pentlja, zato tudi ponekod po Sloveniji na ta dan stavbe osvetlijo z modro barvo.
Zakaj ravno 14. november?
To je datum, ko se je rodil Frederick Banting, ki je skupaj s Charlesom Bestom leta 1922 odkril inzulin, brez katerega bi bilo število žrtev zaradi sladkorne bolezni veliko večja.
Zakaj predstavlja sladkorna bolezen vedno večjo grožnjo za zdravje ljudi?
Skoraj 90 % ljudi s sladkorno boleznijo ima sladkorno bolezen tip 2, ki se razvije tiho in pogosto neopazno, lahko traja več let, preden je odkrita.
Pričakuje se, da bo do leta 2030 imel sladkorno bolezen eden od devetih odraslih ljudi, kar v svetovnem merilu pomeni okoli 640 milijonov ljudi.
V kolikor sladkorne bolezni ne odkrijemo dovolj zgodaj in jo ne zdravimo, lahko dlje časa trajajoče visoke vrednosti sladkorja v krvi privedejo do resnih zapletov. Ti se največkrat pojavijo na malih žilah v očeh, v končni fazi lahko vodijo v slepoto. Možni zapleti so tudi ledvična bolezen, srčno – žilna obolenja (srčna in možganska kap) ter zamašene žile v nogah, kar lahko privede tudi do amputacij.
Ali poznate svojo ogroženost za sladkorno bolezen?
Obstaja več dejavnikov tveganja, ki lahko privedejo do sladkorne bolezni. Dobro jih je poznati in vedeti, kako lahko pojav sladkorne bolezni odložimo za več let ali jo celo preprečimo. Na nekatere dejavnike tveganja, kot so anamneza sladkorne bolezni v družini ter starost seveda ne moremo vplivati. Lahko pa vplivamo na svoj življenjski slog. Povečana telesna teža, nezdravo prehranjevanje, sedeči način življenja, povečan stres, kajenje in uživanje alkohola, lahko pomembno pripomorejo k temu, da se bo pri posamezniku sladkorna bolezen pojavila prej kot bi se sicer, posledično je tudi več možnosti za naštete zaplete.
Kaj torej lahko sami storimo?
V kolikor ne poznamo svojega tveganja za pojav sladkorne bolezni, je čas da ga spoznamo. Če še niste bili na preventivnem pregledu v ambulanti družinske medicine, se naročite in skupaj z diplomirano medicinsko sestro boste opravili nekaj preiskav in testov, s katerimi boste spoznali svojo ogroženost oziroma že prisotnost kroničnih bolezni, kot je sladkorna bolezen. V kolikor je tveganje povečano, vas bo usmerila v Center za krepitev zdravja, kjer boste izvedeli več o sladkorni bolezni in skupaj z medicinsko sestro, ki ima posebna znanja iz področja sladkorne bolezni naredili uresničljiv načrt, kako obvladovati svoj krvni sladkor in izboljšati kvaliteto svojega zdravja in življenja. Prav tako se lahko udeležite delavnic o zvišanem krvnem sladkorju in sladkorni bolezni, ki so brezplačne in ne zahtevajo prehodnega obiska pri zdravniku. Kontaktirajte Center za krepitev zdravja in se pozanimajte.
Patricija Podbevšek, diplomirana medicinska sestra, vodja Centra za krepitev zdravja ZD Trbovlje