Vsako leto 24. septembra obeležujemo svetovni dan družinske hiperholesterolemije. Ob izrazu, ki pogosto zaplete jezik, se vam morda utrne vprašanje, kaj to sploh je. Družinska hiperholesterolemija je izraz, ki označuje dedno pogojeno motnjo presnove lipidov, za katero so značilne povišane vrednosti LDL-holesterola (po domače slab holesterol) že v otroštvu.
Motnja je med najpogostejšimi in v povprečju prizadene eno od 250 do 300 oseb. Ker povišane vrednosti maščob v krvi vodijo v nastanek ateroskleroze (bolezen, pri kateri se v žilah na stene nalagajo holesterol in druge maščobne snovi in povzročajo oženje žil, posledično to lahko vodi v srčni infarkt, možgansko kap in podobno), imajo nezdravljeni posamezniki desetkrat večje tveganje za razvoj koronarne bolezni kot njihovi zdravi vrstniki in kar 90 odstotno tveganje za razvoj koronarne srčne bolezni tekom njihovega odraslega življenja.
Dobra novica pa je, da lahko posamezniki s to motnjo, v kolikor je odkrita in ustrezno zdravljena dovolj zgodaj, pričakujejo enako življenjsko dobo in kvaliteto življenja, kot njihovi vrstniki, ki te bolezni nimajo. Ker posebnih znakov, ki bi kazali na bolezen, ni, je izrednega pomena sistematično odkrivanje oseb s hiperholesterolemijo že v otroštvu in pravočasen začetek zdravljenja.
Slovenija vodilna na tem področju
Spodbudne so tudi novice, da je Slovenija vodilna na področju zgodnjega odkrivanja hiperholesterolemije. Kot prva je leta 1995 uvedla univerzalno in sistematično presejanje otrok na populacijski ravni. To pomeni, da se pri otroku na sistematskem pregledu v petem letu starosti odvzame vzorec krvi za meritev nivoja holesterola v krvi. V primeru, da se ugotovijo visoke vrednosti holesterola v krvi, pediater napoti otroka v obravnavo na Pediatrično kliniko v Ljubljani, kjer opravijo genetsko analizo vzroka hiperholesterolemije pri otroku in testirajo tudi njegove sorodnike. Na ta način je v Sloveniji letno odkritih približno 50 otrok s to motnjo, kar je dobra novica, saj preprost program dokazano rešuje življenja.
Odzovite se vabilom na preventivni pregled
Z rednimi preventivnimi pregledi omogočite vašemu otroku zgodnje odkrivanje odklonov v zdravstvenem stanju in zgodnje zdravljenje, ki ga lahko obvaruje pred srčno žilnimi zapleti v nadaljnjem življenju. Zaradi tega je pomembno, da se vabilu na preventivni pregled odzovete in omogočite otroku bolj zdravo prihodnost.
Ker pa je za prihodnost vaših otrok pomembno zdravje celotne družine, vas vabimo, da se tudi vi odzovete vabilu na preventivne programe za odrasle in se v primeru odklonov in tveganjem za razvoj srčno žilnih bolezni vključite v brezplačne programe Centra za krepitev zdravja, kjer vam ekipa strokovnjakov iz različnih področij lahko pomaga do spremembe življenjskega sloga in posledično lepše in bolj zdrave prihodnosti.
Patricija Podbevšek, diplomirana medicinska sestra, vodja Centra za krepitev zdravja ZD Trbovlje