ponedeljek, 9 septembra, 2024

Iz te kategorije

Stanišić: Kri mora čakati pacienta in ne obratno

Vsak petek poteka v trboveljski bolnišnici redna krvodajalska akcija, ki jo organizira Rdeči križ Trbovlje. Krvodajalci se na akciji redno srečajo tudi z zdravnikom, v zadnjih letih je to zdravnica, specialistka medicine Slavica Stanišić. Spoznali smo jo v članku o stotem darovanju krvi Antona Sladiča iz Trbovelj, ki smo ga predstavili v ponedeljkovem članku.

Zdravnica Slavica Stanišić je o novem krvodajalskem vitezu Antonu Sladiču povedala: »Navdušeni smo, ko imamo tako zveste, ozaveščene krvodajalce. Ker je to nekaj neverjetnega. Pomagati drugemu človeku je res fantastično.«

S transfuzijsko medicino se je Stanišić spoznala že na Medicinski fakulteti v Novem Sadu, od koder izhaja. Sedaj pa že dolga leta dela kot zdravnica transfuzijske medicine na Zavodu za transfuzijo RS.

Je hvaležno delati v takšni ambulanti?

To je izjemno lep občutek, lepo je delati z zdravimi ljudmi. Vedno imamo v mislih, da nekomu pomagamo s tem našim delom. Naše delo je tudi izjemno odgovorno, ker ne smemo škoditi krvodajalcu z odvzemom krvi. Poskrbeti moramo, da je odvzem narejen na pravi način, da je krvodajalec zdrav in da ne škodujemo tudi pacientu, ki to kri dobi, ampak da mu pomagamo.

Je med krvodajalci več mladih ali starejših?

Najmlajši krvodajalci so tisti, ki so seveda polnoletni, stari najmanj osemnajst let, najstarejši pa, ki so stari polnih petinšestdeset let, torej do šestinšestdesetega leta. Nekako so razporejeni enakomerno. Želimo si vedno več mlajših krvodajalcev.

In kako mlade prepričati, da postanejo krvodajalci?

Pomembna je predstavitev krvodajalstva že v družini, pomembno je, da je cela družba usmerjena v to, da se že v šoli veliko govori o krvodajalstvu, da mladim predstavimo svoj primer. Da se pove, da je krvodajalstvo nekaj izjemno plemenitega, pozitivnega. Če jih ne spomnimo na to, o tem niti ne razmišljajo, kako je pomembno, da kri vedno čaka na pacienta, ne pa pacient na kri.

MP

Foto: MP


 

Isti avtor