Učencem in dijakom, ki se jim v ponedeljek spet začne šola, svetujem, naj z entuziazmom stopijo v novo šolsko leto.«
Začetek novega razreda ali letnika je bil vedno zanimiv. Ne morem reči, da ni bilo vsaj malce žalosti, ker je bilo konec dolgih počitnic. Po drugi strani pa sem se vedno veselila novih šolskih potrebščin (še danes imam čisto vsako leto željo, da bi jih šla nakupit), novih znanj (ja, piflarsko, vem) in druženja s sošolci ter kolegi kasneje.
Moj nasvet za šolarje in dijake je po vseh teh letih enak: Vedno se splača potruditi in nadgrajevati svoje znanje. Zaenkrat se mogoče tega še ne zavedate. A sprotni trud olajša vsako nadaljnje delo za šolo.«
Šolarjem in dijakom svetujem, da so v šoli čim bolj radovedni in pa predvsem, da se čim več družijo s prijatelji, skupaj »športajo«, se zabavajo in čim manj časa preživijo na telefonih in računalnikih.«
Dragi otroci, dijaki, študentje, pa tudi starši. Res šola ni zabava in ni samo vse »fajn«. Prvi dan naj se vam res vtisne v spomin, to so najbolj razburljivi trenutki. Je pa šola predvsem prostor, kjer se oblikujemo, kjer pridobivamo poleg znanja tudi izkušnje, krepimo vrednote, si nabiramo vedenjske vzorce, pripravljamo na življenje. Spoštujte drug drugega, zaupajte pedagogom, ki se resnično trudijo, cenite, kar lahko prejmete od vseh, ki jih na poti šolanja srečate in spoznate. Naj bo to pohvala ali konstruktivna kritika. Tako boste postali, kar želite, in uresničili svoje sanje, cilje, želje, čeprav vas bo morda pot življenja popeljala tudi na kakšno skrito potko do tja, kamor niste niti mislili iti. Tako kot mene. Pa srečno!«
Ni bilo problemov z logistiko, ker nam ni bil problem pešačiti do šole, saj tudi prometa ni bilo veliko. V razredu pa sami sosedje, prijatelji in znanci, kar nas je tudi povezalo močneje, kot so povezani otroci sedaj. Še po petdesetih letih ostajamo dobri prijatelji kljub temu, da se je med nami takrat tudi iskrilo in da smo hodili domov z buškami. V petem razredu smo bili prva generacija osnovnošolcev, ki se je začela šolati na predmetni stopnji v novi šoli, zgrajeni s samoprispevkom!
Po osnovni šoli je nastopilo srednješolsko obdobje, kjer brez delovnih navad, ki so bile pogoj za uspeh, vmes pa veliko športa in treningov, nisi mogel računati na vpis na fakulteto. Bil sem tudi pripadnik prve generacije nabornikov, ki smo takoj po srednji šoli odšli na služenje enoletnega vojaškega roka in tako rekoč morali postati možje!
Kot športni pedagog vidim tudi razlike v šolskem procesu takrat in sedaj. Pri »telovadbi« ni bilo besed ne morem, ne upam, ne bom, pač pa ena sama tekmovalnost, ki nas je naredila uspešne športnike in bila dobra popotnica za vse življenje. Dobro se spominjam plezanja po žrdi ali vese v zgibi, kjer je današnja zasavska mladina na repu v Sloveniji pri testih osnovne motorike. Sem in tja je bil kakšen učenec ali učenka, ki se ni povzpel do vrha! Sedaj pa imamo razrede, kjer sem in tja kdo pripleza do vrha!?
Učiteljski poklic je bil spoštovan in cenjen, pri starših ni bilo dvoma v učiteljev prav! Tako opevana in moderna permisivna vzgoja pa mislim, da tudi ne pripomore k zdravem otrokovem razvoju. A o tem so razvojni psihologi že dovolj napisali.
Bodočim učencem in dijakom svetujem le to: spoštujte sebe in druge, podobne vam samim in drugačne od vas. Zastavite si realne cilje in živite polno življenje, bodite kreativni tako pri delu, hobiju, športu, kot pri učenju. Zabave in druženja s prijatelji so sestavni del odraščanja. Na računalnikih, tablicah in telefonih pa bodite le toliko časa, kolikor ga porabite za zdrav življenjski slog (šport).«