V Delavskem domu Trbovlje so od 23. do 25. septembra pripravili že 13. tradicionalni festival novomedijske kulture Speculum Artium. Rdeča nit letošnjega festivala je bila skulptura Senster, izdelana leta 1970, ki so jo na Univerzi v Krakovu leta 2019 dopolnili in izboljšali.
Na konferenci je najprej spregovorila glavna zvezda festivala, robotka Eva, ki je povedala, da je to njen drugi festival Speculum Artium, na katerem se ji je letos pridružil njen prednik Senster. Nekaj besed sta spregovorili tudi direktorica Delavskega doma Trbovlje Špela Pavli Perko in županja Jasna Gabrič.
Županja Jasna Gabrič je povedala, da je vesela in ponosna, da je festival v Trbovljah že 13. leto zapored. »Festival Speculum Artium se razteza na 2000 kvadratnih metrih, s kakovostnimi in poznanimi umetniki z različnih koncev sveta pa presega tudi meje Evrope. Zaradi različnih umetnikov in njihovih eksponatov postaja mešanica različnih kultur, letos pa se iz manjših robotskih skulptur selimo na večje robotske instalacije, kakršna je tudi skulptura Senster,« je dodala županja.
Direktorica DDT-ja Špela Pavli Perko je izpostavila, da je želela imeti skulpturo Senster na festivalu Speculum Artium že lansko leto, vendar se predvsem zaradi prevoza ni izšlo. »Zelo sem vesela, da imamo letos priložnost, da ga lahko predstavimo na našem festivalu. Letos je na festivalu sicer malce manjše število umetnikov, a pripravljen imamo bogat program, ki bo vse obiskovalce osupnil,« je dodala.
Povedala je še, da se bodo poleg Sensterja, ki predstavlja rdečo nit letošnjega festivala, predstavili številni mednarodni umetniki in študentje, ki prihajajo iz Linza, Pariza in Sank Petersburga. Posebnost letošnjega festivala je tudi naslov Made in Trbovlje, v sklopu katerega so predstavili novejšo produkcijo umetniškega dela DDTLab (predstavili so robote za vsakdanjo uporabo in tudi tiste malce bolj kreativne). »Lansko leto smo se naučili, da je potrebno skrbno poskrbeti tudi za tiste, ki v delavski dom ne morejo priti. Letos smo zato posebno pozornost posvetili tudi spletnemu programu, ki je zelo bogat,« je dodala Špela Pavli Perko.
V popoldanskih urah pa sta Razieh Kooshki in Vahid Qaderi pripravila nastop z naslovom AirPlant. Gre za vizualni nastop, sestavljen iz elektronske glasbe in interaktivnih podob. Glasbenik Vahid Qaderi posname glasbo, ki temelji na dogodkih iz njegovega osebnega življenja in na ustvarjenih zvokih in glasbi, ki nas nenehno obkroža v našem vsakdanu. Interaktivne podobe pa ustvarja Razieh Kooshki. Te temeljijo na abstraktnih zgodbah, ki jih sliši v glasbi. Podobe so sestavljene iz oblikovanih in generativnih videoposnetkov, kot so 3D animacije ter digitalne in abstraktne slike, ki so medsebojno povezane z različnimi zvočnimi kanali.
Posebnost letošnjega festivala je bila tudi ta, da so posebno pozornost posvetili spletnemu programu, kar pomeni, da so si lahko tisti, ki niso mogli priti v Delavski dom, celoten program in razstavo ogledali na spletu. Spletni prenos je bil namreč na voljo vse dni, od 9. do 20. ure.
Sabina Bravec
Foto: Delavski dom Trbovlje in Sabina Bravec