Včeraj dopoldne sem mi je precej mudilo po vseh ‘obveznih’ sobotnih opravkih. Med drugimi sem se na hitro ustavil še v lokalni tehnični trgovini, da kupim še nekaj drobnega materiala za dom.
Hitro naberem vse potrebno in skočim na blagajno, da čimprej nadaljujem s preostalimi opravki. Gospod pred mano na blagajno položi nekaj drobnarij. ‘Super, tole bo hitro,’ pomislim.
“En evro,” mu reče blagajnik.
“O, hudiča. Nimam drobiža. Na žalost bom moral s kartico plačati,” odvrne gospod in na POS terminal prisloni pametno uro.
‘Jebentiš, kako se je družba spremenila v zadnjih nekaj desetletjih,’ pomislim in se nasmehnem: ‘Danes prideš v trgovino, nabereš material, prisloniš uro in letiš naprej.’
Razen, kadar se meni mudi in po možnosti katera od tehnologij zataji.
Po nekaj daljših trenutkih gospod še vedno stoji na blagajni in čaka prodajalca. “Noče potrditi plačila,” pravi prodajalec, odklopi POS terminal z napajanja in začne z njim kriliti po zraku: “Izgleda da je internet danes bolj slab.”
“Joj, za en evro delam gužvo,” potarna gospod in pogleda proti meni.
Čeprav se mi je mudilo, sem – namesto, da bi se razburjal – misli uspel preusmeriti na iskanje, kaj lahko od te situacije koristnega odnesem.
Ja, sodobna tehnologija res pohitri stvari in poenostavlja naša življenja. Vendar nas sočasno dela tudi sužnje. Obema sem se nasmehnil in rekel: ” Bi se nam pa tastari kakih štirideset let nazaj smejali, če bi nas zdajle videli.”
. . .
V iskanju in interpretaciji definicije absolutne resnice je moj mentor pred časom zapisal:
“(Katera koli) tehnologija z vidika absolutne resnice ni ne dobra, ne slaba, ampak samo je. Mi jo lahko uporabimo za koristne ali škodljive namene, ter temu primerno tudi subjektivno ‘obarvamo črno ali belo’.”
To pomeni, da je vsak dan torej res tak, kot si ga sami obarvate.
Borut Kmetič
Poklicno se ukvarjam s celovitim vodenjem informacijske varnosti, od načrtovanja in implementacije sistemov za varovanje informacij do izboljševanja in presojanja skladnosti z ISO standardi.
Kot zunanji svetovalec vam lahko pomagam pri razvoju varnostne strategije, implementaciji in upravljanju sistemov vodenja oziroma optimiziranju poslovnih procesov, ter zagotavljanju skladnosti s predmetno zakonodajo in regulativo.
Osebno veliko časa posvečam raznovrstnim oblikam optimizacije – biohackingu, osebni rasti, raziskovanju novih prebojnih idej in tehnologij, organizacijske kulture, eksponentnih organizacij, sistemskega razmišljanja in drugih naprednih metod za izboljšanje kakovosti življenja.
Borut@SmartAssets.it
Borut@Medium