torek, 25 marca, 2025

Iz te kategorije

Sindrom nemirnih nog

Sindrom nemirnih nog je stanje, ki povzroča nenavadne občutke v nogah (občasno tudi v rokah). Pojavlja se pri 5 – 15 % odraslih, dvakrat pogosteje pri ženskah in navadno v obeh nogah. V kolikor imate sindrom nemirnih nog, je velika verjetnost da čutite potrebo, da ponoči premikate noge. Zato se težko sprostite in težko zaspite.

V nekaterih primerih se sindrom nemirnih nog pojavi nenadoma in pogosto se pojavlja znotraj družine (40 – 60 % bolnikov).  V drugih primerih gre lahko za zdravstvene težave – npr. anemija zaradi pomanjkanja železa lahko poveča tveganje za nastanek sindroma nemirnih nog. Drugi vzroki so lahko ledvična bolezen, diabetes, multipla skleroza, nosečnost.

Simptom sindroma nemirnih nog je neprijetna potreba po premikanju nog med počitkom. Nekateri bolniki ta občutek opisujejo kot vlečenje, žgečkanje, mravljinčenje, občutek elektrike, srbenje, … Občutek je globoko v nogah – ne v koži, navadno pod kolenom in ni nujno, da boli. Simptomi se stopnjujejo proti večeru in so najslabši ponoči. Pogosto se pojavijo, ko oseba miruje – npr. gleda televizijo, bere knjigo, … Simptomi se poslabšajo ob dolgotrajnem mirovanju, npr. med dolgim potovanjem (z avtom ali avionom) ali v gledališču. Bolniki so lahko zato depresivni, anksiozni in se izogibajo druženjem.

Občutek nemirnosti nog lahko bolniki zmanjšajo za nekaj časa, če se sprehodijo ali premaknejo noge. Nekaterim bolnikom se noge premikajo same med spanjem.

Ti simptomi onemogočajo dober spanec in bolniki s sindromom nemirnih nog pogosto trpijo za nespečnostjo. Bolniki torej težko zaspijo, se prebujajo in se zbujajo nespočiti.

Diagnostika vključuje vprašalnik ob pregledu, laboratorijske teste železa v krvi in druge teste – npr. za spalno apnejo.

Kaj lahko storite sami?

Izogibajte se stvarem, ki simptome poslabšajo: slab in/ali prekratek spanec – npr. izogibajte se alkoholu pred spanjem, nekatera zdravila.

Zaposlite se s stvarmi, ki vam pritegnejo pozornost – delo z računalnikom, reševanje križank, …

Redno telovadite – hoja, kolesarjenje, joga.

Olajšajte simptome, ko se pojavijo – namakanje nog v topli vodi, masaža nog, …

Ali lahko sindrom nemirnih nog zdravimo?

Nekateri bolniki ne potrebujejo zdravljenja, ker imajo blage simptome, ki jih ne motijo. Če je potrebno zdravljenje, se lahko zdravnik odloča med več različnimi učinkovinami – npr. nadomeščanje železa, gabapentin, pregabalin, pramipeksol, ropinirol, rotigotin.

Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.

Lekarna Pušnik Trbovlje


 

Isti avtor