sreda, 11 decembra, 2024

Iz te kategorije

Rok Zupanc: »Večjih zamud pri izdaji odločb ne pričakujem.«

Kakšne spremembe bo prinesla reorganizacija centrov za socialno delo Zasavju?

Reorganizacija se bo pričela s 1. oktobrom letos, ustanovljenih bo 16 novih centrov za socialno delo. Iz obstoječih 62 centrov se bodo oblikovale enote centrov za socialno delo. Za Zasavje to konkretno pomeni, da se ustanavlja Območni center Zasavje, ki bo imel sedež v Trbovljah. Pod območni center bodo spadale lokalne enote, zdajšnji CSD Hrastnik, CSD Zagorje ob Savi in CSD Trbovlje.

Kaj bo naloga novoustanovljenega centra?

Z uvedbo nove organizacijske strukture se bo na ravni novoustanovljenega centra za socialno delo organizirala skupna splošna služba (združena kadrovska služba, računovodstvo, tehnično-administrativna služba, …), služba za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev (ki bo vodila postopke in odločala o otroškem dodatku, znižanju plačila za programe vrtcev, državni štipendiji, dodatni subvenciji malice za učence in dijake in subvenciji kosila za učence) in skupna strokovna služba, ki bo vključevala službo za koordinacijo in pomoč žrtvam (interventna služba, krizni centri).

Predvideva se, da bo znotraj skupne strokovne službe delovala tudi mobilna strokovna enota, ki jo bodo sestavljali strokovnjaki različnih profilov (psiholog, pravnik, specialni pedagog, itd.) in bo na razpolago vsem enotam znotraj območnega centra za socialno delo.

Eden od ciljev reorganizacije centrov za socialno delo je tudi poenotenje strokovnega dela. Različne metode dela in strokovnjaki s specifičnimi znanji bodo poskrbeli, da bodo storitve za uporabnike dostopne po enakem standardu za vse. Bo pa mobilni tim tudi dobrodošla pridobitev za strokovne delavce, ki bodo pri odločanju o najtežjih primerih imeli pomoč mobilnega tima, ki bo vključeval različne strokovnjake z različnimi znanji.

Ali bo zaradi reorganizacije na centrih manj zaposlenih?

V okviru reorganizacije ne bo nobenih odpuščanj zaposlenih, bo pa prišlo do manjših prerazporeditev kadra znotraj CSD Zasavje, in sicer se bo strokovni kader iz vseh treh lokalnih enot prenesel na novoustanovljeno službo za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, ki bo odločala o letnih pravicah uporabnikov in bo imela sedež v Trbovljah.

Kar se dodatnega kadra tiče moram poudariti, da smo bili na CSD Trbovlje v zadnjih dveh letih izjemno uspešni, saj smo uspeli pridobiti dodatne štiri strokovne delavce in 0,5 tehnično-administrativnega kadra. Na tem mestu bi se rad zahvalil tudi resornemu ministrstvu za posluh in razumevanje naše kadrovske podhranjenosti in predvsem specifike naše regije.

Katere vloge morajo uporabniki vložiti v avgustu?

V avgustu morajo oddati nove vloge tisti uporabniki, katerim poteče veljavna pravica. To so lahko vloge za redno denarno socialno pomoč, varstveni dodatek ali pa katerekoli druge letne pravice. Vsi uporabniki morajo dobro pregledati prejete odločbe, na katerih jasno piše, do kdaj jim pravica velja. Glede na to da se začenja novo šolsko leto, pa morajo v avgustu vloge za državno štipendijo vložiti dijaki, v mesecu septembru pa še študenti. Vlogo za znižano plačilo vrtca morajo v avgustu vložiti tudi starši, katerih otroci gredo septembra prvič v vrtec.

V medijih beremo, da zaradi posodabljanja socialni delavci vsaj do sredine septembra ne smejo vnašati vlog v sistem, zaradi česar bodo odločbe zamujale. Ali to drži?

Vnos prejetih vlog za državno štipendijo v informacijski sistem v tem trenutku res ni mogoč. Po informacijah, ki jih imamo s pristojnega ministrstva, bo informacijski sistem ustrezno nadgrajen do konca avgusta in takrat bomo lahko začeli z vnosom vseh prejetih vlog za državno štipendijo. V tem primeru, večjih zamud pri izdaji odločb ne pričakujem. Na našem centru bomo takoj, ko bo informacijski sistem dopuščal, delo organizirali tako, da bodoodločbe za državne štipendije izdane v najkrajšem možnem času. V kolikor pa bi pri predvideni nadgradnji sistema prišlo do kakšnih večjih zapletov in vnos vlog v sistem ne bi bil mogoč, pa sem prepričan, da bo ministrstvo javnost o tem pravočasno obvestilo.

Povedati je potrebno tudi, da odločanje o pravici do državne štipendije vpliva na odločanje o pravici do znižanega plačila vrtca, saj se štipendija šteje kot dohodek družine in zato vpliva na izračun subvencije za vrtec. Če na primer družina v mesecu avgustu vloži vlogo za državno štipendijo in subvencioniranje vrtca, mora CSD najprej odločiti o pravici do štipendija. V teh primerih tako lahko pride do krajših zamud tudi pri izdaji odločb za subvencioniranje vrtca.

Državna štipendija se po zakonu vedno izplačuje za pretekli mesec in tudi pravica do znižanega plačila vrtca se po zakonu izplačuje za nazaj, tako se npr. račun za september izda v oktobru.

Ali bodo uporabniki vloge še vedno lahko oddajali na centrih v svoji občini?

Za uporabnike po reorganizaciji ne bo nobenih sprememb, vloge se bodo še vedno oddajale na istem mestu. Enote centrov za socialno delo bodo delovale kot vstopna točka za vse pravice uporabnikov in bodo še naprej izvajale strokovne naloge, socialno varstvene storitve, javna pooblastila in različne socialno varstvene programe. Na enotah se bo še naprej odločalo o denarni socialni pomoči, varstvenem dodatku, subvenciji najemnine, pravici do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje in pravici do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev.

Pa se bo pri oddajanju vlog kaj vendarle spremenilo?

Vsi tisti starši, ki jim pravice potečejo do 30. novembra letos, bodo morali vložiti nove vloge, zanjih ni nobenih sprememb. Tisti starši, ki jim pravice potečejo v mesecu decembru ali kasneje, pa jim od 1. decembra letos ne bo več potrebno vlagati vlog za podaljševanje pravic, saj bo za pravico do znižanega plačila vrtca in otroški dodatek veljalo avtomatsko podaljšanje. Centri bomo po uradni dolžnosti odločali o nadaljnji upravičenosti do pravice.

Na tem mestu pa je potrebno opozoriti, da bo tudi po uveljavitvi te novosti veljalo, da je treba vložiti prvo vlogo, torej če se za pravico zaproša prvič (ali gre to za subvencijo vrtca, ko gre otrok prvič v vrtec, ali otroški dodatek, ob rojstvu otroka).

Vloge za državne štipendije za šolsko leto 2018/2019 bo potrebno še vedno vložiti na enak način, kot je veljalo do sedaj, avtomatskega podaljševanja pri pravicah do državne štipendije v tem šolskem letu še ne bo.

Novost je tudi informativni izračun. Čemu je namenjen?

Informativni izračun naj bi povečal transparentnost odločanja o pravicah iz javnih sredstev. Zasnovan je podobno kot odločba FURS, ki jo dobimo enkrat letno. Upravičenci do pravic bodo že pred koncem postopka obveščeni o podatkih, s katerimi razpolaga center za socialno delo (premoženjski položaj družine in izpolnjevanje drugih pogojev) in nameravano odločitvijo (višina pravice oiroma subvencije in obdobje upravičenosti). Informativni izračun bo veljal kot začasna odločitev centra za socialno delo, ki bo, če se bo uporabnik z njo strinjal, avtomatsko postala končna odločba. V primeru, da uporabnik na informativni izračun poda ugovor, bo izračun pregledala pristojna služba centra za socialno delo in izdala odločbo.

Kaj vi menite o reorganizaciji CSD?

Reorganizacija je živ proces, ki teče že nekaj časa in bo tekel še naprej. Po navadi se sprememb bojimo, ker zahtevajo od nas prilagajanje in dodatno energijo. Želim si, da bodo stvari od samega začetka dobro tekle in da bodo dolgoročno vidni pozitivni učinki v Zasavju tako za uporabnike kot tudi za zaposlene. Menim, da se je za vsakršno izboljšanje situacije vredno potruditi.

TPK

Previous article
Next article

Isti avtor