Psoriaza je kronična vnetna kožna bolezen, ki prizdene približno 1 – 5 % ljudi. Večje tveganje imajo ljudje svetle polti. Psoriaza ni nalezljiva. Pojavi se lahko v otroštvu in v odrasli dobi.
Desetina obolelih odraslih
Glede na dostopne podatke je pogostost bolezni med otroci do 1,4 % pri odraslih pa do 11,4 %. Pojavi se lahko kadarkoli v življenju, najpogosteje med 30 – 39 letom in med 50 – 69 letom. Število obolelih raste, na kar lahko vplivajo tudi bolj razvite diagnostične metode. Diagnoza je klinična na podlagi videza in razporeditve kožnih sprememb.
Srebrnkaste luske
Resnost bolezni se ocenjuje glede na površino obolele kože in vpliv na bolnikovo kvaliteto življenja. Bolezen se najpogosteje kaže kot omejene rdečkaste bunkaste in ploščate spremembe, ki so pokrite s srebrnkastimi luskami. Spremembe so večinoma na koži komolcev, kolen in lasišča, nad trtico in ledveno hrbtenico ali na koži glavice penisa. Kljub temu, da je večinoma bolezen izražena na koži, lahko prizadene tudi druge organe – sklepe, oči, nohte, …
Simptomi so navadno minimalni z občasnim rahlim srbenjem. Večje breme za obolelega predstavlja izgled zaradi kožnih sprememb. Med obolelimi je zato večja pojavnost depresije.
Psoriatični artritis
7-42% bolnikov s psoriazo lahko oboli tudi za psoriatičnim artritisom. Gre za vnetje sklepov, ki se lahko kaže kot otekanje, bolečina in/ali otrdelost sklepov. Psoriatični artritis je lahko blag ali pa vodi do erozivne artropatije.
Najpogostejši vzrok za bolezen je genska predispozicija. Med sprožilnimi dejavniki pa so tudi okužbe, alkoholizem, kajenje, psihični stres, motnje v delovanju žlez z notranjim izločanjem.
Psoriaza se pojavlja v zagonih – izboljšanja in poslabšanja. Sprožilci poslabšanj so lahko sistemski ali okoljski – stres, okužbe, poškodbe, zdravila (beta blokatorji, litij, antimalariki),… Klinični potek bolezni je individualen in nepredvidljiv.
Lajšanje bolezni
Psoriaza (trenutno?) ni ozdravljiva, lahko pa vplivamo na potek bolezni oz. lajšanje simptomov. Zdravljenje temelji na resnosti simptomov in odziv na terapijo. Pogosto se kombinirajo različne terapije (npr. kožne spremembe zdravil dermatolog, psoriatični artritis pa revmatolog).
V naslednjem nasvetu bomo govorili o možnosti zdravljenja in nege kože.
Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.