V sredo, 18. decembra, so se pred stavbo Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zbrali protestniki, ki jih je zmotil novi Pokojninski načrt poklicnega pokojninskega zavarovanja. Tega je, kot so zapisali pobudniki protesta, ministrica odobrila brez soglasja sindikatov.
Protesta so se udeležili predvsem tisti delavci, ki delajo na težkih in zdravju škodljivih delovnih mestih, pa tudi delavci s takšnimi delovnimi mesti, ki jih po določeni starosti ni mogoče več zanesljivo opravljati. Med te poklice med drugim spadajo gasilci, strojevodje, delavci v železarnah in kemični industriji, policisti in rudarji.
Novi Pokojninski načrt poklicnega in pokojninskega zavarovanja naj bi po besedah pobudnikov predvideval nižanje prispevne stopnje pokojninskega poklicnega zavarovanja iz 9,25 na 8 odstotkov.
Protesta se je udeležil tudi Anton Lisec, sindikalist RTH, z nekaterimi rudarskimi kolegi. »Mi smo v tej zgodbi bolj sopotniki,« je povedal. »A mislim, da zgodba še ni končana. Da bo potrebno še.« Lisec situacijo komentira kot »čudno«. »Nekje slišimo, da bomo dobili več, nekje pa, da manj. Vse skupaj je čudno.«
Na Ministrstvu opozarjajo, da situacija ni tako črna, kot predvidevajo protestniki. »Ključna sprememba (novega pokojninskega načrta, op. a.) je bila zvišanje poklicne pokojnine na tak znesek, kot bi ga dobili s 40 leti pokojninske dobe, čeprav je imajo v resnici manj. Tako bodo po novem poklicne pokojnine višje v primerjavi s prejšnjim pokojninskim načrtom,« so povedali v izjavi za javnost. Tistim delavcem, ki na osebnem računu nimajo dovolj sredstev za poklicno upokojitev, naj bi država primanjkljaj pokrila iz solidarnostnih rezervacij. Na Ministrstvu so prav tako zatrdili, da bodo po dveh letih, če se bo odločitev o spremembi izkazala za napačno, prispevno stopnjo povrnili na 9,25 odstotka.
Martina Drobne