sreda, 11 decembra, 2024

Iz te kategorije

Projekti Pravičnega prehoda Zasavja

V Zasavju bodo iz Sklada za pravični razvoj za preobrazbo regije financirali Center za razvoj, demontracije in usposabljanje brezogljičnih tehnologij v Kisovcu, Obrtno industrijsko cono Lakonca v Trbovljah, Ekonomsko poslovno cono II V Kisovcu, Podjetniški inkubator Kompreshaus v Hrastniku in Obrtno cono Rudnik v Hrastniku.

Konec leta 2022 so sprejeli območni načrt za pravični prehod Zasavske premogovne regije (ONPP), v katerem so opredelili črpanje sredstev iz Mehanizma za pravični prehod. Gre za programski dokument, zavezali so se, da bodo s prestrukturiranjem Zasavja podprli štiri področja: energetiko, gospodarstvo, boljšo povezljivost regije in razvoj človeških virov.

Strateški projekti že podprti

S sredstvi iz Sklada za pravični prehod so podprli pet strateških projektov, ki bodo prispevali k preobrazbi Zasavja.

Zasavska regija je skupaj z državnimi organi in Evropsko komisijo dosegla, da je bilo že 83 % od skupno 75 milijonov evrov sredstev iz Sklada za pravični prehod (SPP) razpisanih za prestrukturiranje regije. Projektom je že dodeljenih več kot 50 % sredstev, sklep o potrditvi so prejeli vsi strateški projekti, predvideni za sofinanciranje iz SPP v območnem načrtu za pravični prehod zasavske premogovne regije. Med strateškimi projekti so Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje brezogljičnih tehnologij – Center DUBT (Kemijski Inštitut), Obrtno-industrijska cona Lakonca (Občina Trbovlje), Ekonomsko-poslovna cona II Kisovec (Občina Zagorje ob Savi), Podjetniški inkubator Kompreshaus in Obrtna cona Rudnik (Občina Hrastnik).

Novi razpisi in priprava projektov

V okviru Mehanizma za pravični prehod načrtujejo nove razpise za Zasavje na več področjih. V okviru ukrepa Trajnostni, prožni in raznolik gospodarski razvoj pripravljajo razpis za sofinanciranje naložb v raziskave, razvoj in inovacije v gospodarstvu, v okviru ukrepa Razogljičenje regije razpis za sofinanciranje naložb v proizvodnjo različnih tehnologij za koriščenje obnovljivih virov energije, znotraj ukrepa Visoko motivirani in usposobljeni prebivalci pa razpise na področju izobraževanja in prekvalifikacije delovne sile.

RRA Zasavje s Centrom za pravični prehod Zasavja v tem procesu deležnikom in potencialnim upravičencem zagotavlja podporo in informiranje o ukrepih in ciljih ONPP. To je ključnega pomena za uspešno črpanje sredstev.

Predstavnica ekipe na RRA Zasavje, ki sodeluje pri soupravljanju Sklada za pravični prehod Zasavja, Maja Čepič Žnidar poudarja, da je priprava razpisov v višini 83 % vseh sredstev Sklada za pravični prehod za Zasavje izjemen uspeh za regijo v kratkem času. »To je rezultat usklajenega delovanja med regijo in državnimi organi. Od skupno 75 milijonov evrov, ki so namenjeni Zasavju, je 83 % sredstev že razpisanih in na voljo upravičencem. Projektom pa je bilo dodeljenih že slabih 37 % sredstev SPP in državnega proračuna.«

Maja Čepič Žnidar: »V letu 2025 si prizadevamo preseči 90 % razpisanih sredstev in dodeliti več kot 80 % sredstev projektom. Optimistični smo, saj regija konstruktivno sodeluje in pripravlja kakovostne projekte. Še posebej bi izpostavila odziv gospodarstva na razpis za produktivne naložbe, kjer je število prijavljenih projektov preseglo pričakovanja, njihova skupna vrednost pa bistveno presega razpoložljiva sredstva.«


»Aktivnosti Centra za pravični prehod so v celoti financirane iz tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.«

PR objava


 

Isti avtor