V petek, 2. julija, je Ministrstvo za obrambo RS na Kumu pripravilo slovesno prireditev ob 30. obletnici napada na Kum. Slovesni govornik na prireditvi je bil predsednik vlade Janez Janša. Prireditve sta se udeležila tudi evropski poslanec Milan Zver in državni sekretar Marjan Dolinšek.
Ob začetku prireditve je državni sekretar in takratni poveljnik trboveljske enote teritorialne obrambe Marjan Dolinšek prebral začetek pesmi, ki jo je pred leti posvetil vsem braniteljem Kuma: »Poglej, poglej, je res, da Kum gori? Le hitro na Kum, se branit ga mudi. Kumljanski vojaki, orožje v roko, ne bomo se bali, pa tud če pademo.«
Kum ima v zavesti Slovencev posebno mesto že od nekdaj. Še posebej pa od leta 1991, ko je JLA napadla RTV oddajnik na Kumu. To je bil čas vojne in čas miru. Kaj pomeni mir, se zavemo šele takrat, ko ga ni več in ko nastopi vojna. Res je, da je bila vojna kratka, a vseeno predolga in nepotrebna. V Zasavju smo imeli takrat 45.540 odločnih in 1673 oboroženih vojakov.
RTV oddajnik na Kumu je bil v času osamosvojitve objekt s posebnim strateškim pomenom za obrambo države. Od 24. junija leta 1991 dalje ga je pred morebitnim napadom varovala enota iz Dobovca. 28. junija leta 1991 so na položaje na Kumu premestili del lahke topniške protizračne obrambe Trbovlje s štirimi protiletalskimi topovi M-75/1 20 mm. Enota naj bi se na Kumu usposabljala in bila hkrati pripravljena za obrambo. Med nameščanjem na položaje sta jih napadli letali JLA tipa Orel, opremljeni s topovi 23 mm, ki sta prileteli iz jugovzhodne smeri in RTV oddajnik tudi poškodovali. V napadu je bilo lažje ranjenih sedem, huje pa en krajan Dobovca Ivan Starina, ki je postal trajen invalid in leta 2004 tudi umrl. Ministrstvo za obrambo RS, veterani in lokalna obramba so mu takrat postavili hišo, ki pa se je ni zavedal.
V očeh vojakov ni bilo videti panike, ampak jeza. Napad na oddajnik je JLA ponovila še 2. julija leta 1991. Enote so bile tokrat o naletu jugoslovanskih letal pravočasno obveščene, zato so bili na napad tudi pripravljeni. Na letala so streljali s protiletalskimi topovi M-38/20 mm in M-75/20 mm ter eno od njih tudi zadeli. V tem napadu žrtev ni bilo, na oddajniku so povzročili le manjšo dodatno škodo. Oba napada Kuma nista utišala, saj danes žari z vsem svojim ponosom.
V nadaljevanju je spregovoril še predsednik vlade Janez Janša. »Od 26. junija do 4. julija leta 1991 je bilo na ozemlju Slovenije približno sto oboroženih spopadov. Vsi so bili pomembni, nekateri med njimi pa izstopajo. Eden izmed njih je sigurno napad na Kum. Ker smo bili pogumni in vedeli, kaj hočemo, smo stali, obstali in še vedno stojimo,« je povedal predsednik vlade. Četudi so Kum branili z bolj muzejskimi kot pa modernimi orožji, so bili uspešni.
Svojcem tistih, ki so takrat branili Kum, se želijo vsaj malo oddolžiti. V jeseni bodo to storili z odškodnino. »Danes smo vsi izredno hvaležni Ivanu Starini in vsem, ki so takrat branili Slovenijo. Še enkrat hvala vsem, ki ste bili takrat tu in branili Kum. Naj živi Slovenija, ki ste jo branili,« je zaključil.
Predsednik vlade je v spomin na letalska napada na Kum vsem braniteljem poklonil venec, za zaključek prireditve pa sta Kum preleteli še letali Pilatus PC9. V kulturnem programu so sodelovali sekstet Slovenske vojske, kvartet Zdrava domovina in Kumljanski veterani, ki so ob preletu letal zapeli Dolinškovo pesem.
Sabina Bravec
Foto: Sabina Bravec