Z leti se spremeni delovanje naših ledvic, jeter, srca in centralnega živčnega sistema. Zaradi teh sprememb so lahko ti organi oziroma sistemi bolj ranljivi za interakcije, preveliko odmerjanje in neželene učinke zdravil. Tako je potrebna večja previdnost pri osebah, starejših od 65 let. Bodite pozorni na interakcije hrane z zdravili.
Shranjevanje zdravil in prehranskih dopolnil
Shranjevanje zdravil in prehranskih dopolnil naj bo vedno v originalni embalaži – vključno z navodili za uporabo, da lahko kadarkoli preberemo, zakaj določen izdelek uporabimo, kakšno je odmerjanje, kaj storiti, če pozabimo vzeti odmerek in podobno. Shranjujemo jih v skladu z navodili za uporabo (večinoma na temnem, suhem mestu, pri sobni temperaturi – kopalnica in prostor v kuhinji nad štedilnikom tako odpadeta).
Svetujem pregled rokov uporabe zdravil in prehranskih dopolnil vsaj enkrat letno.
Neuporabljena zdravila in zdravila s pretečenim rokom uporabe prinesite nazaj v lekarno, kjer poskrbimo, da se pravilno uničijo.
Največja težava pri starejših
Polifarmacija (sočasna uporaba več zdravil) je pogostejša pri starejših. Zdravila predpišejo različni specialisti, poleg tega se uporabljajo tudi zdravila in prehranska dopolnila za samozdravljenje. Tablete in kapsule velikokrat izgledajo podobno, podobni so lahko tudi nazivi zdravil. To nas lahko hitro zmede in majhna napaka postane velik problem.
Kaj lahko storimo?
Pomembno je, da imamo izpisan seznam zdravil, ki jih jemljemo. Če nam zdravnik spremeni terapijo, je potrebno neustrezna zdravila odstraniti iz osebne lekarne, da ne bi podvajali terapije. Poleg tega je potrebno tudi spremeniti seznam zdravil, ki jih jemljemo.
Na seznam poleg imena zdravila, navedemo tudi ime zdravilne učinkovine (napisano z manjšimi črkami takoj pod imenom zdravila), jakost zdravila, odmerjanje, dodatne informacije o uporabi (na primer če lahko zdravilo vzamemo s hrano), koristi pa tudi če navedemo namen uporabe.
Vam lahko pomagamo?
Če ste v dvomih oziroma imate kakršnokoli vprašanje, vam bomo v naši lekarni pomagali poiskati rešitev. Lahko se dogovorite za sestanek s farmacevtom, kjer bomo skupaj pogledali vašo terapijo, vključno z jemanjem prehranskih dopolnil, sestavili seznam zdravil, ki jih jemljete in pregledali, če obstaja možnost interakcije med zdravili in/ali prehranskimi dopolnili. Odgovorili bomo na vaša vprašanja in odpravili vsakršen dvom o terapiji. Svetujem, da na sestanek prinesete vsa zdravila in prehranska dopolnila, ki jih jemljete, da jih skupaj pregledamo.
Več veste o svojih zdravilih, bolje je.
Tjaša Flere Pušnik, mag. farm
www.lekarna-pusnik.si