nedelja, 16 marca, 2025

Iz te kategorije

Predstavitev del Valerije Skrinjar Tvrz – Valči

Združenje borcev NOB Zagorje ob Savi je dejavno preko celega leta. Tako skrbi za spominska obeležja po občini in se udeležuje raznih srečanj po Sloveniji in se poda na razna druženja po bivših republikah nekdanje skupne države Jugoslavije.

Ob zaključku leta smo se 17. decembra v večjem številu zbrali v prostorih Združenja NOB Zagorje ob Savi in bili veseli dopolnitvi redne zbirke, ki je razstavljena v dveh spominskih sobah. Predsednik Združenja Iztok Ule je poskrbel, da smo si ogledali vitrini z osebnimi predmeti in bogatimi priznanji, plaketami, ki so nam jih prijazno odstopili svojci Valerije Skrinjar Tvrz, da nam bodo v spomin in opomin, kaj vse je zmogla in nam zapustila naša rojakinja.

Ta dogodek so s svojo prisotnostjo počastili tudi njeni svojci in prijatelji, ki so bili počaščeni z obiskom župana Matjaža Švagana.

V drugem delu srečanja, v Knjižnici Mileta Klopčiča, se nam je pridružilo še več naših članov na predstavitvi knjižnih del Valerije Skrinjar Tvrz.

Za odlično predstavitev njenih del smo hvaležni Aleksandri Jankovič, ki je njena dela spremljala in po potrebi tudi lektorirala. Še več, skrbno je uredila  zapise, ki jih Valerija ni uspela izdati v knjižni izdaji, a so z njenim angažiranjem bile postavljene na knjižne police.

Z veseljem smo prisluhnili njeni vnukinji Gogi Brelih, ki je prebrala dve zelo pomenljivi in še kako aktualni pesmi za današnje dni.

V Zagorju imamo tudi glasbenike, ki nam radi ponudijo in izvedejo svoje avtorske pesmi. Za to je poskrbel Uroš Ržišnik in nas popeljal med knape in nas opomnil kako pomemben je dom.

V zaključnem delu predstavitve knjižnih del nas je Aleksandra Jankovič pobliže seznanila s Trilogijo Zmajeva kri, s katero je pisateljica v romanizirani obliki prikazala zgodovino kmečkega in delavskega življa v zagorskem rudniškem okolju. Delo je tako obširno, da si upravičeno zasluži naziv knapovska saga, saj je v njem popisala čas od začetka 18. stoletja do druge svetovne vojne in vse do zaprtja rudnika.

Pomenljiv je tudi zapis, kjer se tudi Jošt v zadnjem delu trilogije Razhajanja sprašuje »Kaj je življenje? Kaj čas, v katerem živimo? Kdo smo? Kam odidemo?«

Odgovore si lahko poiščemo sami ali v družbi prijateljev.

Jani Flis

Foto: JF


 

Isti avtor