V Tirni ste bili do zdaj dvakrat uspešni z evropskimi projekti. Od kod pobuda, da se potegujete za evropska sredstva?
Prvi projekt smo izvedli v okviru programa, ki si ga je zadal svet KS Tirna. Seveda je dokumentacija obsežna in mestoma precej zapletena, zahtevala je veliko dela, ampak osebno sem se pri prvem evropskem projektu zelo veliko naučil. Tako sem pri prebiranju razpisne dokumentacije poziva v okviru Partnerstva Las takoj zaznal, kako bi lahko zadostili pogojem z našim projektom revitalizacije šolske stavbe.
Ste vse uredili sami ali vam je kdo pomagal?
Veliko smo naredili sami, pomagalo pa nam je tudi Partnerstvo Las Zasavje in Občina Zagorje ob Savi. Brez podpore občine in župana projekta ne bi mogli izvesti, saj moraš pri tovrstnih projektih zagotoviti tudi svoja sredstva in ta je prispevala občina.
Se boste še s kakšnim projektom potegovali za evropska sredstva?
Imam še par idej, tako da bomo videli.
Kaj kraju prinaša obnovljen objekt vaške šole?
Gre za objekt v centru Tirne, ki ga lahko uporabljajo vse generacije. V stavbi smo uredili sanitarije za vse, ki trenirajo ali se rekreirajo na športnem igrišču poleg šole, uredili smo avdiovizualno sobo, primerno za predavanja, delavnice in podobno, vzpostavili internetno povezavo, opremili smo tudi sodobno kuhinjo, v kateri bodo sploh krajanke lahko prenašale svoje kuharsko znanje na mlajše generacije in pa seveda pripravljale jedi za naša srečanja. Želel bi si, da bi v kraju zaživel tudi aktiv kmečkih žena, saj je v Tirni precej gospodinj, ki pripravljajo izvrstne sladice in pečejo res vrhunski kruh.
Katere prireditve pa pripravljate v Tirni?
Pripravljamo novoletne obdaritve za otroke, srečanje krajank ob dnevu žena, kostanjev piknik, salamijado, vsako leto obiščemo najstarejšega krajana in krajanko, pripravimo čistilno akcijo … Letos smo bili sploh inovativni. Članice medgeneracijske skupine so zašile nakupovalne vrečke, otroci pa so jih porisali … Izdajamo krajevne novice, enkrat od junija do septembra pripravimo tudi krajevno prireditev.
So prireditve obiskane?
So in to v zelo velikem številu. Udeležuje se jih okrog 70 odstotkov krajanov, kar je res lepo. Verjetno tudi zato, ker se kraj pomlajuje, mlajši vstopajo v društva, imamo tudi vedno več otrok, tako da nam je župan na zadnji prireditvi obljubil tudi otroška igrala.
Ste tudi vi član kakšnega društva?
Sem, sem … pri nas je tako, da smo vsi včlanjeni v društva. Smo gasilci, člani športnega društva. Delujejo pa tudi traktoristi, ki jih vodi Matjaž Garantini, in pa medgeneracijska skupina, ki jo vodi Božena Prestor.
Ste vi domačin?
Ne. V Tirni sem zgradil vikend, nato pa sem se pred desetimi leti iz Trbovelj v Tirno kar preselil.
Kaj vam je v Tirni najbolj všeč?
Mislim, da je Tirna najlepši kraj v Zasavju. Živimo na čudoviti planoti s sodobno infrastrukturo, ki nam omogoča kakovostno življenje, in čudovitim razgledom na hribe in gorovje. Hitro sem se vključil v delovanje in tudi domačini so me lepo sprejeli. Odnose imamo čudovite. Tirna je bila včasih poznana kot kraj z velikim številom medsosedskih tožb, ampak to je bilo včasih … Zdaj so mlajši prevzeli kmetije in ti se zavedajo, da lahko veliko narediš za vse, če sodeluješ. V tem duhu zdaj živimo in delujemo v Tirni in nam je lepo.
TPK