Verjetno so mnogi izmed nas že slišali za kratico KOPB. Kratica označuje neozdravljivo, napredujočo kronično bolezen – kronično obstruktivno pljučno bolezen. Vsako leto obeležujemo tudi svetovni dan, namenjen omenjeni bolezni, letos je to 13. november.
Kako se sploh kaže kronična obstruktivna pljučna bolezen?
Kot sem omenila, je KOPB kronična nenalezljiva bolezen, ki se razvija počasi in je neozdravljiva in napredujoča. Zgodnejši znaki bolezni so kašelj, piskanje v prsih, izkašljevanje sluzi, občasno gnoj in tesnoba v prsnem košu. V poznejšem stadiju bolezni se pojavi oteženo dihanje, sprva ob naporu, kasneje pa tudi ob običajnih dnevnih aktivnostih. V zelo napredovalih fazah bolezni bolniki živijo z nenehnim občutkom dušenja in pomankanja zraka, kar vodi do zmanjšane telesne dejavnosti, izgubljanja mišične mase, omejenosti pri vsakodnevnih aktivnostih.
Zakaj bolezen?
Bolezen se razvije počasi. Glavni razlog je še vedno kajenje, bolezen se razvije pri 15 – 20 % kadilcev, drugi razlogi pa so lahko tudi poklicna izpostavljenost plinom, param in dražljivim snovem ter različna prirojena zdravstvena stanja. Na slednje žal ne moremo vplivati, zagotovo pa lahko vplivamo na svojo odločitev o prenehanju kajenja.
Kako postavijo diagnozo?
Pri dolgoletnem kadilcu, ki navaja težave kot so kašelj, izkašljevanje in težka sapa, zdravnik neredko pomisli na KOPB. Za postavitev diagnoze se opravi preprosta preiskava, ki ji rečemo spirometrija z bronhodilatacijskim testom, ki je neinvazivna in neboleča metoda. Prikaže nam zmogljivost pljuč, dokončno diagnozo pa potrdi specialist pulmolog.
Kako pa se zdravi bolezen?
Bolezen KOPB žal ni ozdravljiva, z ustreznim zdravljenjem pa lahko upočasnimo napredovanje bolezni, ublažimo simptome ter izboljšamo kakovost življenja. Uporabljajo se različna zdravila, večina v obliki vdihovalnikov ali pršilnikov, ključno vlogo predvsem v zgodnji fazi odkrite bolezni pa ima zdrav življenjski slog, ki vključuje prenehanje kajenja, skrb za redno telesno aktivnost in zdravo prehrano.
V praksi sem spoznala marsikatero osebo s KOPB, ki je ob omembi prenehanja kajenja odgovorila z znanim stavkom: »Sedaj je že prepozno, ne morem nič spremeniti«. Vendar temu vsekakor ni tako, vsaka dodatno pokajena cigareta doda svoj davek pri napredovanju bolezni in njenemu izidu. Kronične obstruktivne bolezni s prenehanjem kajenja res ne bomo ozdravili, bo pa potekala v blažji obliki, imela manj poslabšanj in kvaliteta življenja z boleznijo bo boljša.
V kolikor kronične pljučne bolezni še nimamo, imamo s prenehanjem kajenja dobro priložnost, da do njenega razvoja morda sploh ne bo prišlo. Prav tako se lahko izognemo drugim, s kajenjem povzročenim boleznim in tako vplivamo na svojo prihodnost.
V kolikor razmišljate o prenehanju kajenja in potrebujete kakšen nasvet ali usmeritev, smo vam lahko v pomoč v Centru za krepitev zdravja Trbovlje, kjer potekajo brezplačni individualni posveti ali pa skupinske delavnice.
Patricija Podbevšek, diplomirana medicinska sestra, vodja Centra za krepitev zdravja ZD Trbovlje