Si zamišljate? Na petek, lahko tudi ponedeljek, delovni dan, ki pade med vikend in praznični dan, bi si vsi, ki lahko, vzeli kolektivni dopust. Ne bi delale pošte, banke, trgovine, bencinske črpalke, različne državne službe (sociala, zdravstvo, zaposlovanje itn.), pa lekarne, zdravstvene ambulante, še v bolnicah bi šli vsi na kolektivca.
Vse dejavnosti torej, ki so namenjene služenju ljudem, bi enostavno na takšen dan usahnile, saj ljudje na takšen dan njihovih uslug itak ne rabijo. Ker so tudi sami na kolektivcu, si mislimo. Ali pa si mislijo.
Tako nekako sem pomislil, ko sem prebral, da so si pretekli petek na občinskih upravah v Hrastniku in Trbovljah privoščili kolektivni dopust. Enostavno so zariglali vrata in jih ni bilo. Na delovni dan. Takrat, ko bi morda nekdo lahko prišel urejat stvari, ki jih sicer zaradi službe ne more. Ker je imel kolektivca v firmi. Pa dela npr. v Ljubljani in celo ob sredah, ko so uradniki nekaj dlje v službi, ne more pribrzeti pravi čas do občinskih vrat.
Seveda imajo tudi občinski uradniki pravico do dopusta. Tudi v dneh, ki jih lahko s praznikom in vikendom povežejo v mini počitnice. Ali imajo pravico do kolektivnega dopusta kar vsi zaposleni na občinskem uradu, pa je drugo vprašanje. Tam so v službi ljudi. Če ne bi bilo občank in občanov, bi lahko imeli kolektivca kar vsak dan. Pravzaprav bi bili brez službe. Zato so verjetno takšne odločitve skrajno vprašljive. Prav gotovo bi lahko organizirali dežurno službo, če je že toliko občinskih uslužbencev prijavilo dopust in podaljšalo prosti vikend.
Na srečo pade letos 31. oktober in 1. november na četrtek in petek, bodo pa občinski šefi spet v skušnjavi pred božičnimi prazniki. Božič namreč letos pade na sredo, dan kasneje je prost dan samostojnosti in enotnosti. Petek pa je delovni dan. Kolektivni dopust?
Marko Planinc
Foto: arhiv Savus