Zakaj je pomembna telovadba za dojenčke?
- Zavedanje lastnega telesa in doživljanje ugodja v gibanju
Preko različnih gibalnih dejavnosti z različnimi senzomotoričnimi in terapevtskimi pripomočki dojenčki skozi gibanje krepijo zavedanje o svojem lastnem telesu in pridobivajo sposobnost upravljanja z njim, kar pa je temelj za osvajanje in razvijanje nadaljnjih gibalnih vzorcev in za kognitivni razvoj.
- Pridobivanje zaupanja v svoje telo in gibalne sposobnosti
S tem, ko dojenčku omogočamo izkušnje, se jim razvijajo s tem povezani možganski centri, dojenček pridobiva zaupanje v svoje telo in gibalne sposobnosti ter postaja pogumnejši in samozavestnejši. Gibanje je pri dojenčku tudi način, s katerim se nam dokazuje. Naša pohvala in navdušenje ga tako še bolj motivirata pri odkrivanju sveta, ki ga obdaja. Otroci svojo osebnosti in stopnjo razvoja izražajo z gibanjem.
- Razvijanje gibalnih sposobnosti
Gibalne sposobnosti so koordinacija, orientacija, ravnotežje, gibčnost, moč, preciznost, vzdržljivost in hitrost. Telovadba za dojenčke temelji na tem, da se razvijajo vse gibalne sposobnosti, največkrat pa v tako zgodnjem obdobju delamo prav vaje za moč, vaje za koordinacijo in ravnotežje ter gibčnost. Gibčnost je namreč edina gibalna sposobnost, za katero je normalno, da z odraščanjem upada, če je ne ohranjamo in razvijamo že čisto od malega.
In ne pozabite, prvo leto je za dojenčka ključnega pomena, kako se dotikamo, kako se gibamo, kako živimo.
Nina V. Pečnik, Mali migec