Zaradi več vprašanj povezanih s spremembami cen Vrtca Zagorje ob Savi svetniki Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi (Boštjan Ocepek, Mitja Drobež, Marija Oven, Sašo Vučko in Primož Jelševar) pojasnjujejo, zakaj so glasovali proti predlaganemu povišanju cen.
»Na 16. redni seji Občinskega sveta Zagorje ob Savi smo obravnavi predloga povišanja cen predšolske vzgoje v Vrtcu Zagorje ob Savi namenili veliko časa. Gre za precejšnje, 8% povišanje, ki je v glavnem posledica povišanja dohodkov zaposlenih v vrtcih. Poleg zakonsko predvidenega sofinanciranja programov iz občinskega proračuna bo velik del stroškov padel tudi na starše vrtčevskih otrok. Povišanje cen bo glede na osebne dohodke staršev znašalo med 10 in 25 evrov mesečno. Strošek se bo razlikoval tudi glede na to, ali otrok obiskuje program 1. ali 2. starostnega obdobja v vrtcu. Mogoče to za koga ni veliko, ampak za starše z nižjimi osebnimi dohodki to pomeni tudi razmislek o tem, ali bodo v letošnjem letu svojemu malčku sploh lahko privoščili kakšen dodaten dan dopusta ali ne.
Predstavniki svetniških skupin smo delo vrtca ocenili kot dobro in smo se strinjali, da trenutnega primankljaja ne moremo nadomestiti drugače kot z višjimi cenami. V prihodnje smo vodstvu vrtca naložili v razmislek, kako bi bilo mogoče optimizirati poslovanje in energetsko učinkovitost objektov vrtca. Na župana smo naslovili več vprašanj in predlogov, vse s ciljem, da pomagamo staršem otrok in krepimo držo družini prijazne občine. Predlagali smo, da bi dodatne stroške v celoti ali delno pokrili iz občinskega proračuna, oz. da bi z višanjem počakali do naslednjega vrtčevskega leta. Če bi se občina odločila v celoti pokriti manjko, bi bil strošek v tem letu skromnih 40.000 evrov, v naslednjem letu pa okrog 200.000 evrov. To ne bi smel biti problem, saj so občine v letošnjem letu od države prejele precej višjo povprečnino, stroški pa so bili zaradi prepovedi dogodkov in prireditev ter omejenega delovanja občinskih zavodov bistveno nižji. Preteklo leto smo tako v Zagorju zaključili s presežkom 814.864 evrov.
Eno izmed vprašanj je bilo tudi, zakaj je šel predlog za dvig cen vrtčevskega varstva mimo obravnave na svetu zavoda, saj bi ta moral podati takšen predlog v soglasje občinskemu svetu. Obžalujemo, da kljub korektni in utemeljeni razpravi župan ni bil pripravljen na niti najmanjši kompromis, ob katerem bi predlog z veseljem podprli. Namesto tega smo bili s strani podžupana in svetnikov ZGN deležni zasmehovanja, čeprav je šlo za povsem legitimen predlog. Točka se je zaključila s preglasovanjem nezanemarljivega dela svetnikov: občinski svetniki LMŠ, SLS in SD smo predlog zavrnili, svetniki SDS pa so se vzdržali.
Najbolj žalostno pri vsem tem pa je, da bodo dodatne stroške tega povišanja (razen zakonsko določenega dela) morali pokriti starši otrok, ki obiskujejo vrtec. V času, ko se Evropa in Slovenija soočata z zaskrbljujočimi demografskimi trendi, pošiljamo s takšnimi odločitvami napačna sporočila mladim, ki se odločajo za ustvarjanje družine. Svetniki izražamo zaskrbljenost glede načina dela stranke ZGN in njihovih partnerjev: nasprotovanje predlogom le zato, ker niso prišli z njihove strani. Verjamemo, da v lokalni politiki ne sme biti prostora za izključujoče načine delovanja. Upoštevanje dobronamernih predlogov in sodelovanje z vsemi ne glede na strankarsko pripadnost nas lahko le krepi. To je način, s katerim lahko največ naredimo za naše občanke in občane,« so zapisali v pojasnilu svetniki.
Savus
Foto: arhiv Savus