petek, 21 marca, 2025

Iz te kategorije

Pogrešane Zasavke in Zasavci

V zasavski statistični regiji policija išče štiri ljudi: eno Hrastničanko, eno Kisovčanko ter Litijana in Litijanko.

Na spletni strani Slovenske policije je zapisana mednarodno sprejeta definicija pogrešane osebe: “Oseba velja za pogrešano, če ni znano, zakaj je zapustila svoje običajno (družinsko, socialno ali delovno) okolje, ali če je njeno življenje lahko ogroženo ali ko potrebuje pomoč ali ko je treba zaščititi njeno zdravje, življenje ali svobodo.”

Na podlagi te definicije je na seznamu pogrešanih oseb tudi šest Zasavk in Zasavcev. V Hrastniku že od leta 2013 pogrešajo tedaj 62-letno Jožico Markelj (zgoraj levo na naslovni fotografiji), ki je od doma odšla ponoči, oblečena v pižamo in obuta v sobne natikače. V Zagorju je od leta 2002 pogrešana Mara Jurič (zgoraj desno) iz Kisovca, rojena leta 1964. Med pregledom brežine Save so iskalci našli bundo, ki naj bi jo nosila pred izginotjem. Pogrešana sta tudi dva Litijana: Franc Grom (spodaj levo) iz Šmartnega pri Litiji, rojen leta 1955, je izginil leta 2006. V službo je šel skupaj z ženo, ki jo je odložil pred službo. Popoldan so našli njegovo vozilo s ključi in torbico. Leta 1943 rojena Ana Pintar (spodaj desno) iz Tenetiš je od doma odšla leta 1996.

Je pred prijavo res treba počakati 24 ur?

Na Policiji sporočajo, da ta mit ne drži in nikoli ni držal. Izginotje osebe, nadaljujejo, je potrebno prijaviti čim prej, še posebej, če gre za otroka, ranljivo ali življenjsko ogroženo osebo. Ni potrebno, da izginotje prijavi sorodnik ali bližnji. Policisti prijavitelja poleg tega, kdaj je osebo nazadnje videl, povprašajo tudi o njenih telesnih značilnostih (teža, višina, barva las, posebnosti …) in stvareh, ki jih je imela ob izginotju pri sebi. Fotografija je sicer dobrodošla in v veliko pomoč pri iskanju pogrešane osebe, a na Policiji pravijo, da naj pomanjkanje fotografije ne bo razlog, da izginotja ne prijavite. Policisti najprej preverijo dostopne evidence in se obrnejo na zdravstvene in druge ustanove, če je pogrešana oseba morda tam. Iskalno akcijo sprožijo, če obstajajo konkretni podatki, kje in kako ter v kakšnih okoliščinah je oseba pogrešana. Javnosti sicer ne obveščajo o vsakem izginotju, se pa za to možnost odločijo v primeru, če bi objava fotografije bistveno pripomogla k iskanju in če oseba nujno potrebuje pomoč.

Martina Drobne

Foto: arhiv Policije


 

Previous article
Next article

Isti avtor