Člani Planinskega društva Trbovlje so ob 110 letnici društva pripravili proslavo. Na svečani prireditvi so se zbrali 9. decembra v predavalnici Delavskega doma Trbovlje. Na slavju družilo okrog 70 članov in članic ter gostov iz planske organizacije, planinskih in drugih društev ter organizacij.
Prireditev
Nagovori
Za njim je besedo povzel podpredsednik Planinske zveze Slovenije Roman Ponebšek, ki je dober poznavalec in prijatelj našega društva. Poleg čestitk in pohvale za delo društva je predstavil še delo in načrte PZS. Predsednik Zasavskega MDO Jože Prah je pohvalil delo v društvu in poudaril pomen sodelovanja in solidarnosti med planinskimi društvi.
Priznanja
Proti koncu proslave so podelili priznanja Planinske zveze Slovenije, Meddruštvenega odbora Zasavskih planinskih društev in številna priznanja Planinskega društva Trbovlje.
Priznanja PZS
Priznanja MDO Zasavja
Častni člani PD Trbovlje
Najvišje priznanje, ki ga podeljuje Planinsko društvo Trbovlje, to je naziv častni član PD Trbovlje za dolgoletno vsestransko in uspešno delo v društvu ter širjenje planinske dejavnosti v Zasavju in širše, so prejeli: Vili Treven, Miro Drnovšek, Štefan Sapač, Cvetka Kozmus in Karlo-Čarli Polutnik.
Priznanja PD Trbovlje
Zahvale za dolgoletno, aktivno in uspešno delovanje v PD Trbovlje so prejeli Milena Zidar, Matevž Lenarčič, Marko Lenarčič, Janez Bizjak, Miran Frelih, Janez Gorjanc, Vili-Iko Turnšek, Avgust Koncilja, Tomislav-Tom Froebe, Anka Slokan, Karl-Drago Vrdel, Marko Zupan in Berti Tauš. Zahvale za sodelovanje in pomoč pri delovanju PD Trbovlje je dobilo okrog 50 stalnih in občasnih sodelavcev in donatorjev.
Zahvale za dolgoletno sodelovanje na področju širjenja planinske dejavnosti pa so prejeli: Planinska zveza Slovenije, Zasavski MDO, Društvo upokojencev Trbovlje, Občina Trbovlje, Zavod za kulturo Delavski dom Trbovlje, gasilci mesta Trbovlje, Zavod za šport Trbovlje, vse štiri osnovne šole v Trbovljah in vsa planinska društva v Zasavju in Posavju.
Zgodovina
Ob ustanovitvi je društvo štelo okrog 50 članov in članic, izmed katerih je bil za prvega predsednika izvoljen eden od pobudnikov ustanovitve podružnice Jurij Naglav. Vloga takratnih društev ni bila samo organizacija pohodov v bližnje in tudi bolj oddaljene hribe, temveč predvsem prebujanje narodne zavesti pri delavcih in drugih preprostih ljudeh. Pri tem so se povezovali z ostalimi športnimi društvi, gradili slovenske planinske koče, prirejali planinske sejme in planinske plese ter organizirali množične izlete v bližnje zasavske hribe. Za 1. maj se je vsako leto na Mrzlici zbralo tudi po več tisoč ljudi. To tradicijo ohranjamo še danes. Okrog leta 1930 je nastalo tudi društvo Prijatelji prirode, s katerim so naši takratni člani dobro sodelovali.
Zimski pohod na Mrzlico
Spominske proslave
Vsakih deset let pa obletnico ustanovitve obeležimo s spominsko proslavo, na kateri se spomnimo pomembnejših dogodkov in posameznikov, ki so v preteklosti največ prispevali k uspešnemu delovanju društva. Posameznikom, sodelavcem in donatorjem se ob tej priliki zahvalimo s podelitvijo društvenih priznanj.
Bojan Gorjup
Foto: Ečo Marin