sobota, 12 oktobra, 2024

Iz te kategorije

Ovnik daje kri

Ovnik je eden od 110 tisoč krvodajalcev v Sloveniji, ki sodelujejo na več kot 110 krvodajalskih akcijah v letu. Vendar eden tistih, ki je kri daroval največkrat. Kar dve tretjini krvodajalcev v Sloveniji je moških. »V Sloveniji potrebujemo v povprečju okoli 300 do 350 krvodajalcev na dan, da bolnikom zagotovimo potrebno količino krvi,« pravijo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino.
Kri lahko daruje vsaka oseba med 18. in 65. letom starosti, ki tehta več kot 50 kg. Mora biti dobrega zdravja in počutja. Njen volumen krvi, izračunan na podlagi telesne višine in telesne mase, mora biti več kot 3500 ml, hemoglobin 135 g/l (moški) in 125 g/l (ženske). Moški lahko kri darujejo na vsake tri mesece, ženske pa na vsake štiri.

Jože Ovnik je kri daroval več kot stokrat. S tem je marsikomu pomagal. Na Občini Trbovlje so v ponedeljek, 17. oktobra, pripravili sprejem, na katerem mu je sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Trbovlje Helena Kastelic predala priznanje Rdečega križa Slovenije. V imenu Občine Trbovlje je krvodajalcu čestitala in predala darilo tudi direktorica občinske uprave Urša Poznič Goršek.

Darovanje krvi je gotovo ena najplemenitejših oblik pomoči sočloveku. Slovenci darujemo toliko krvi, kolikor jo rabimo. Z darovano krvjo v celoti pokrivamo potrebe lastnega zdravstva po krvi. »Lahko se pohvalimo z dobro razvitim krvodajalstvom, dolgo in uspešno tradicijo, dobro zgrajenim sistemom krvodajalstva, zadostnim številom krvodajalcev in visoko pripravljenostjo ljudi za dajanje krvi,« še pravijo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino, ki strokovno skrbi za krvodajalske akcije v Sloveniji. Večino akcij na terenu pa pripravijo organizacije Rdečega križa.

MP

Isti avtor