sreda, 15 januarja, 2025

Iz te kategorije

Osebni podatki

Blaž Rojko, dirigent, skladatelj, vodja območne izpostave JSKD Trbovlje:

»V nagradnih igrah ne sodelujem rad, zdijo se mi totalen absurd, saj z njimi zbirajo le osebne podatke, to pa mi ni všeč. Grozljivo se mi tudi zdi, kako se ljudje ne zavedajo dovolj, kako prek družbenih omrežij za sabo puščajo podatke in sledi. Potrebno je graditi zavedanje o tem, kako ranljivi postajamo s tem. To velja predvsem za mlade, ki bodo šele stopili na svojo poklicno pot in jih utegnejo neželeni podatki iz njihove preteklosti bremeniti v poslovnem svetu ali pa kjerkoli drugje.

Imam nekaj kartic zvestobe, s katerimi potrošniki pomagamo podjetjem pri nabavi, da vedo, koliko šunke je potrebno nabaviti za praznike in podobno. Popusti in ugodnosti, ki smo jih pri tem deležni, pa so le zahvala trgovcev, ker jim lajšamo delo.«


Branka Jovičič, oskrbnica Planinskega doma Gore, Hrastnik:

»V nagradnih igrah in raznih žrebanjih načeloma nikoli ne sodelujem, razen če gre za srečelove in humanitarne akcije. Sem pa zato, seveda kot prava ženska, imetnica vseh trgovskih kartic, ker so vedno neke točke, popusti in podobno. Ker pa živim pošteno in naivno, verjamem, da so vsi takšni, svoje osebne podatke niti ne pazim kaj preveč. Za dijake in v zdravstvene namene izpolnim kakšno anketo, večino pa spregledam.«


Boštjan Vidmar, prokurist EVJ Elektroprom in direktor televizije ETV:

»Tako v podjetju EVJ kot na televiziji ETV imamo veliko stikov in kontaktov z našimi strankami, zato sem zelo dobro seznanjen s t.i. regulativo GDPR. Strinjam se in prav je tako, da je potrebno pridobiti eksplicitno soglasje posameznika, predno mu lahko pričnemo pošiljati kakršnakoli komercialna in druga obvestila. Pri uporabi elektronske pošte so rezultati že vidni, saj je veliko manj neželenih oglasnih sporočil, kot jih je bilo pred uredbo.

Kljub uredbi, pa je potrebno zavedanje, da moramo v digitalni dobi elektronskega poslovanja predvsem sami skrbeti, v katere naprave in aplikacije se prijavljamo in kam vse vpisujemo svoje podatke. Tudi sam uporabljam elektronsko banko, storitve e-uprave za oddajo upravnih vlog in zavarovanje in registracijo avtomobila, e-trgovino itd. in nisem še imel slabih izkušenj. Problem pa je v globalnem nadzoru, ki ga imajo multinacionalke preko družbenih omrežij in mobilnih telefonov, o obnašanju vsakega posameznika, čemur se danes ne da več izogniti.«


Darja Smrkolj, invalidska upokojenka, dobitnica priznanja za promocijo učenja in znanja odraslih ACS, Izlake:

»Že kot otrok sem se naučila reka, da kakor pridobljeno, tako izgubljeno. Velikokrat se to tudi potrdi. Nisem ljubitelj nagradnih iger in v njih nikoli ne sodelujem. V sodelovanju pri nagradnih igrah moraš biti previden. Zavedati se moraš, da ti nihče ne da nič zastonj, ne da bi kaj pričakoval v zameno. Ko vpišeš vse svoje osebne podatke, se predaš upravljalcu spletne strani, ki lahko z njimi dela, kar se mu zahoče.

Trgovske kartice zvestobe imam in se poslužim njihovih ugodnosti.

Zdi se mi, da je bil narejen pravilen korak v smeri varovanja osebnih podatkov, ni pa pričakovati, da se bo popolnoma preprečila zloraba. Še vedno bo prihajalo do njih in previdnost pri tem ne bo odveč.«


Uroš Macerl, predsednik društva Eko krog, Zagorje:

»V nagradnih igrah zelo redko sodelujem. Če že, potem v takšnih, ki so humanitarnega namena. Vedno sem se bolj zanesel na svoje roke, sreči pa pustil, da me preseneti na kak drug način.

Imam dve kartici zvestobe in vsaka dodatna v denarnici je hitro preveč, ker so že najnujnejši osebni dokumenti v napoto. Da bi pa zaradi tega nosil torbico čez rame, mi pa ne pride na misel.

Dajanju podatkov za razna žrebanja se izognem, ker se mi zdijo to otročje marketinške poteze. Prevelika javnost podatkov je lahko tudi problem, vendar se temu zaradi različnih razmer dostikrat težko izognemo. Moji so dokaj javni. Z novo uredbo o ravnanju z osebnimi podatki se tu poskuša narediti malo več reda, vendar se mi zdi, da vsaj v primeru raznih prostovoljnih društev malo pretiravajo.«

Isti avtor