sobota, 12 oktobra, 2024

Iz te kategorije

OŠ NH Rajka Hrastnik – pogrešajo primerno knjižnico

Ob začetku šolskega leta smo pripravili pregled, kaj je novega na zasavskih srednjih in osnovnih šolah ter vrtcih in glasbenih šolah v novem šolskem letu. Danes je na vrsti Osnovna šola narodnega heroja Rajka Hrastnik, odgovore na vprašanja nam je prijazno poslal ravnateljica šole Polona Dolanc.

Ali ste med počitnicami opravili kakšna naložbena oziroma vzdrževalna dela v svojih šolskih objektih? Katera, kakšna je vrednost?

Na Osnovni šoli NH Rajka Hrastnik smo v času počitnic izvedli nekaj investicijskih in vzdrževalnih del. Na novo smo postavili pregradno steno in zamenjali vrata učilnice, zbrusili in prelakirali parket v dveh učilnicah, zamenjali talno oblogo v enem prostoru, zamenjali oz. popravili radiatorje. Urejamo tudi čajno kuhinjo za zaposlene na matični šoli, ki naj bi bila dokončana do konca septembra. Opravili smo številna vzdrževalna dela, ki vključujejo beljenje prostorov in zamenjavo dotrajana sanitarne opreme. Skupna vrednost investicij v času počitnic je bila okrog 12.000 evrov.

Koliko učencev bo v tem šolskem letu obiskovalo vašo šolo (in podružnice) in v koliko oddelkih se šolajo?

OŠ NHR Hrastnik bo v novem šolskem letu obiskovalo 688 učencev, od tega 463 na matični šoli, 201 na PŠ Dol pri Hrastniku in 24 v oddelkih za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Delo bo potekalo v 31 oddelkih osnovne šole (21 oddelkov v Hrastniku in 10 oddelkov na Dolu) in 3 kombiniranih oddelkih nižjega izobrazbenega standarda ter 1 oddelku posebnega programa vzgoje in izobraževanja.

Koliko od teh je prvošolcev?

Šola ima 65 prvošolcev: 43 na matični šoli , 21 na podružnici in 1 prvošolca v izobraževalnem programu z nižjim izobrazbenim standardom.

Kako ste s pripravili na novo šolsko leto?

Pripravili smo plan aktivnosti, ki jih bomo izvedli v tem šolskem letu. Učencem smo pripravili širok nabor, tako, da bo to šolsko leto res zanimivo. Kot novost v letošnjem šolskem letu uvajamo rekreativni odmor za vse učence tako na matični kot podružnični šoli.

Imate v letošnjem šolskem letu v načrtu kakšne večje dejavnosti, povezane s šolo (morda obletnice, prireditve, sodelovanje s širšo skupnostjo itn.)?

Sodelovanje z lokalno skupnostjo poteka vse leto. Trudimo se, da je to sodelovanje čim boljše. Sodelujemo z javnimi zavodi, društvi v ožjem in širšem lokalnem okolju pri izvajanju različnih projektov, delavnic za učence, sodelujemo na prireditvah…

Se boste v letošnjem letu lotili kakšnih večjih vsebinskih projektov?

V lanskem šolskem letu smo izvedli projekt Zeleni teden, kar se je pokazalo kot zelo dobra praksa. Letošnje leto se bomo posvetili umetnosti in izvedli Teden umetnosti, kjer se bodo učenci lahko udeležili različnih delavnic, pridobivali veščine in znanja iz umetnosti ter pokazali svojo nadarjenost na tem področju. Prvič se bodo učitelji preko Erasmus+ udeležili tudi izobraževanj v tujini, kjer bodo spoznavali načine poučevanja v naravi, zunaj šolskih prostorov. Nadaljevalo se bo izvajanje projekta Digitrajni učitelj, na novo pa vstopamo v nacionalni projekt Preplet ZUS.

Kaj pogrešate (morda ureditev kakšnih prostorov, posodobitev, gradnjo česa novega, posodobitev programov itn.), kaj bi radi spremenili, izboljšali?

Najbolj pogrešamo primeren prostor za šolsko knjižnico na matični šoli. Trenutni knjižnici težko rečemo knjižnica, bolj izposojevalnica knjig. Prostor je zastarel, neprimeren za izvajanje knjižnične dejavnosti. Knjižnica na šoli bi namreč morala biti prostor, ki bi predstavljal središče šole in bil namenjen učencem tudi za druženje ob knjigi in izvajanju drugih aktivnosti, ki bi pri učencih razvijale interes za branje.

Koliko ljudi je zaposlenih v vašem zavodu?

V našem zavodu je trenutno zaposlenih 89 delavcev.

V preteklih letih je bilo učiteljev v Sloveniji preveč, sedaj jih je premalo. Je tudi pri vas tako? Zakaj ja ali pa zakaj ne?

Tako kot na vseh šolah v Sloveniji se tudi mi srečujemo s kadrovsko stisko. Primanjkuje učiteljev predmetnega pouka, zlasti matematike, slovenščine, tehnike, računalničarjev, specialnih in rehabilitacijskih pedagogov, logopedov … Trenutno je stanje še obvladljivo, smo pa na meji zmogljivosti, da zagotavljamo ustrezen kader za posamezna področja.

MP

Foto: OŠ NHR Hrastnik


 

Isti avtor