četrtek, 1 maja, 2025

Iz te kategorije

OŠ dr. Slavka Gruma – z roko v roki skozi 60 let

Aprila 1965 je bila ustanovljena Posebna šola Zagorje, ki kot samostojna šola pod imenom OŠ dr. Slavka Gruma deluje še danes. Šola je v vseh letih razvila ogromno dejavnosti. Delček tega so prikazali na osrednji prireditvi ob 60 letnici, ki je potekala 2. aprila v KC Delavski dom Zagorje.

Zgodovina šolanja

Zametki osnovnega šolstva za učence z motnjami v duševnem razvoju v Zagorju ob Savi segajo že v leto 1939, ko je bil pri zagorski osnovni šoli ustanovljen posebni oddelek. Le – ta je s prekinitvami deloval do sredine šestdesetih let prejšnjega stoletja. 20. aprila 1965 pa je bila ustanovljena Posebna šola Zagorje, ki kot samostojna šola pod imenom OŠ dr. Slavka Gruma deluje še danes.

Ker se je povečevalo število otrok z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju, smo v šolskem letu 1976/1977 odprli OVI (oddelek vzgoje in izobraževanja). Leta 1984 je bila k naši šoli priključena tudi Delavnica pod posebnimi pogoji za potrebe občin Zagorje, Trbovlje in Hrastnik. V okviru šole je delovala do januarja 1992, ko je postala samostojen javni zavod in se preimenovala v Varstveno delovni center Zagorje ob Savi.

Mobilna obravnava učencev

Leta 1993/1994 smo začeli z mobilno specialno pedagoško obravnavo učencev na rednih osnovnih šolah v občini Zagorje. Na šoli tako že več desetletji izvajamo prilagojen program z nižjim izobrazbenim standardom za otroke z lažjo motnjo, posebni program za učence z zmerno, težjo težko motnjo v duševnem razvoju ter dodatno strokovno pomoč za učence z učnimi težavami na rednih osnovnih šolah.

Strokovno delo in varno okolje

Rdeča nit delovanja šole skozi zgodovino je strokovnost, razvijanje varnega in spodbudnega učnega okolja za učence, povezanost, sočutnost, strpnost ter sodelovalni medsebojni odnosi. Poleg neposrednega dela z učenci je pomembno poslanstvo šole tudi vključevanje v širše okolje in s tem ozaveščanje o otrocih s posebnimi potrebami ter oblikovanje sprejemajoče in vključujoče družbe.

Strokovni delavci šole že vrsto let izvajajo predavanja za strokovne delavce drugih šol in institucij ter starše v regiji, kar smo v zadnjih letih nadgradili s projektom Delimo znanje, nudimo pomoč. V sklopu projekta brezplačno izvajamo programe strokovne podpore in svetovanja, namenjene otrokom, ki so bodisi usmerjeni kot otroci s posebnimi potrebami in vključeni v vrtec ali šolo, ali pa starši zgolj opažajo morebitne razvojne zaostanke ali učne težave in njihovim staršem, ki si želijo nasveta, pomoči. Izvajamo  diagnostiko, svetovanje ter ure  neposrednega dela z otrokom.

Šola odprtih vrat

Skozi desetletja delovanja dokazujemo, da smo šola odprtih vrat in z različnimi dejavnostmi in projekti delujemo tudi navzven. Že več kot štiri desetletja (z nekaj krajšimi prekinitvami) za otroke vrtcev in osnovnih šol pripravljamo gledališke predstave, več kot deset let izvajamo inkluzivne delavnice Spoznaj me, v katerih se učenci večinskih šol družijo z našimi učenci, se aktivno  udeležujemo občinskih in prireditev v regiji (npr. Božično mesto, Parada učenja, pustovanja, … ), smo desetkratni organizatorji Republiškega srečanja gledaliških skupin OŠPP, odprtega za vse šole in vrtce ter širšo javnost …

Starejše učence posebnega programa ter učence nižjega izobrazbenega standarda, ki podaljšajo šolanje, vključujemo v različna delovna okolja, kjer smo zelo lepo sprejeti; npr. frizerski saloni, pralnica Vrtca Zagorje, knjižnica Mileta Klopčiča, Upravna enota Zagorje, gostinski lokali, negovalni salon …

Prireditev ob 60 letnici

S šolami in vrtci se povezujemo tudi v okviru drugih dejavnosti. Delček tega smo prikazali na naši osrednji prireditvi ob 60 letnici, ki je potekala 2. aprila v KC Delavski dom Zagorje. Na prireditvi je polno dvorano obiskovalcev najprej pozdravila in nagovorila ravnateljica Tadeja Iskra, slavnostni govor pa je pripravil zagorski župan Matjaž Švagan. Z našimi učenci so v skupnih točkah nastopili otroci Vrtca Zagorje, učenci OŠ Ivana Skvarče, komorna in baletna skupina Glasbene šole Zagorje ter uporabniki VDC Zagorje. Premierno se je predstavil tudi naš šolski bend.

Žive nastope so dopolnili video posnetki, na katerih so svojo povezanost s šolo predstavili upokojeni ravnatelj Valentin Kralj, mamica učenke in strokovna delavka Vrtca Trbovlje Nataša Kmet, naša bivša učenka Marjanca Knez, ki je diplomirala na višji strokovni šoli ter v. d. direktorice VDC Hedvika Kovač.

S posebnim navdušenjem pa smo spremljali prvo predvajanje našega predstavitvenega videospota, ki si ga lahko ogledate na naši spletni strani.

Dom za vse ljudi

Prireditev smo zaključili s skupno točko Dom za vse ljudi, kjer se je na odru ob petju in plesu zbrala večina učencev in zaposlenih. Po prireditvi smo se z učenci,  starši in ostalimi obiskovalci zbrali še na pogostitvi in druženju v stekleni dvorani, kjer so člani Rotary Kluba Zagorje Kum učence presenetili s slavnostno torto. V spodnji avli Delavskega doma smo pripravili tudi razstavo, ki bo na ogled še do 14. aprila.

Prireditve se bodo še odvile

V okviru 60 letnice nas čaka še nekaj dogodkov in projektov, med drugim okrogla miza Mobilna služba: podpora, povezovanje in sodelovanje za najboljšo korist otrok s posebnimi potrebami ter konferenca Gradimo mostove in odpiramo vrata vključujoče družbe, katere glavni namen bo osvetliti pomen aktivnega vključevanja otrok/oseb s posebnimi potrebami pri zmanjševanju predsodkov tako v strokovni kot tudi širši javnosti.

Prizidek !!!

Pred nami je še en pomemben korak k izboljšanju pogojev za delovanje šole. Občina Zagorje ob Savi pripravlja gradbeno dokumentacijo za prizidek, ki bo rešil našo trenutno prostorsko stisko. Tudi sicer z ustanoviteljem zelo dobro sodelujemo. Župan Matjaž Švagan z ekipo podpira naše projekte, uspešni smo tudi na občinskih razpisih Kapital mladih in dodatnih programov za OŠ, v okviru katerih na šolo prihaja delovna terapevtka ter organiziramo tabor za učence Učenje za življenje.

Skratka, tudi pogled v prihodnost nam kaže še mnogo poti in smeri k razvoju povezane, sprejemajoče družbe;  še naprej sledimo naši viziji Z roko v roki – povezani, učenju predani in trajnostno naravnani – v sodobni čas gre naš korak.

Mojca Brvar

Foto: arhiv OŠ dr. Slavko Grum iz prireditve ob 60-letnici


 

Isti avtor