Svetovni prvak in defibrilator
Zagorski občinski svetniki so svojo 20. sejo začeli s čestitkami svetovnemu prvaku, članu kluba Pon-Do-Kwan Izlake, Tilnu Zajcu, in njegovemu trenerju Srečku Rozmanu. Nato so pozdravili predstavnike Rdečega križa Slovenije, Območnega združenja Zagorje, in njihovo predsednico Metko Podpečan. Združenje je letos s svojo ekipo prve pomoči na državnem tekmovanju osvojilo prvo mesto, člani pa že od oktobra po krajevnih skupnostih predstavljajo Zagorjanom uporabo defibrilatorjev. O temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorja je svetnikom kratko in slikovito spregovoril doktor Franc Novak. Zagorje je s 23 defibrilatorji ena najbolj pokritih občin s temi avtomatskimi eksternimi napravami, ki rešujejo življenja. Prav pa je, da ga znajo občani tudi uporabljati, ko nekdo utrpi nenadni srčni zastoj. V Zagorju se v povprečju to zgodi 15 osebam letno.
Kakovost zraka
Svetniki so se po predstavitvi lotili dnevnega reda. Sprejeli so zapisnika zadnje redne in dopisne seje ter prisluhnili direktorici Direktorata za okolje na Ministrstvu za okolje in prostor Tanji Bolte. Ta jim je predstavila novosti Odloka o načrtu za kakovost zraka na območju Zasavja, ki so ga pred zagorskimi sprejeli že trboveljski in hrastniški svetniki.
Tekoča dela in spominska znamka
Pri poročilu o izvajanju tekočih aktivnostih, ki ga je svetnikom predstavil župan Matjaž Švagan, so s petimi glasovi proti sprejeli sklepe, potrebne za kandidiranje na ministrstvu za infrastrukturo. Gre za sredstva, namenjena uresničitvi izgradnje brvi čez Medijo v Toplicah, imenovane tudi most ljubezni, in ureditev tamkajšnjih tribun. Občina je pridobila dodatna sredstva za sanacijo plazu v Čemšeniku, obnovila 8,2 kilometra cest ter pričela z izgradnjo vpadnice Ruardi, ocenjene na 1,8 milijona evrov. Na 380.000 evrov je ocenjena izvedba semaforizacije pri Sparu, stvari se premikajo tudi pri izvedbi prehoda za pešce na Mlinšah. Župan je svetnike opozoril, da bo februarja prihodnje leto deseta obletnica smrti dr. Janeza Drnovška, ki bi jo želel obeležiti, čeprav skromno, kot je bil skromen dr. Drnovšek. Rekel je, da bo na Pošto Slovenija naslovil predlog, da bi ob tej priložnosti izdali njegovo spominsko znamko.
Predlog proračuna
Vodja oddelka za javne finance Občine Zagorje ob Savi Jelena Mlakar je predstavila predlog proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2018. Občina bo takrat prvič po letu 2011 spet razpolagala z višjo povprečnino, znašala bo 551 evrov, kar je še vedno manj od zakonsko določene 647 evrov, a bo v primerjavi z lanskim letom v proračun prinesla dodatnih 370.000 evrov. Da je predlog proračuna uravnotežen, v njem je več sredstev namenjenih za kulturo, šport, šolstvo, odhodki pa se ne bodo višali, je ocenil predsednik odbora za okolje in prostor Ivo Klančišar. Župan je predlog proračuna dal v 10-dnevno obravnavo. V sredo, 22. novembra, ga bo obravnaval tudi Odbor za javne finance Občine Zagorje ob Savi.
Nadzor investicij
Svetniki so prisluhnili poročilu o opravljenem nadzoru investicij, financiranih iz proračuna: sanaciji male telovadnice OŠ Toneta Okrogarja, sanacije plazov in objektov, ravnanja z odpadno vodo, oskrba z vodo in upravljanje in vzdrževanje projektov za rekreacijo. Komisija je ocenila, da so bila sredstva pri vseh investicijah porabljena namensko in brez pomanjkljivosti. Svetniki so sprejeli predlog sklepa o prenosu športno rekreacijskega območja Evropark Zagorje ob Savi v upravljanje Zavoda za šport in spremembe in dopolnitev načrta ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine.
Volitve in imenovanja
Pri zadnji točki ponedeljkove seje je predsednik komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Mitja Adamlje svetnike seznanil, da je na razpis za direktorja javnega zavoda KC Delavski dom Zagorje prispela ena popolna vloga, o kateri pa komisija še ni odločala. Predlagal je, da se za nadomestnega predstavnika lokalne skupnosti v svet zavoda OŠ Ivana Kavčiča imenuje svetnik Anton Beja, za svet zavoda Zasavske ljudske univerze pa Amalija Kuder. Svetniki so se s predlogi strinjali.
Tatjana Polanc Kolander