torek, 14 januarja, 2025

Iz te kategorije

O gripi in prehladu

Alenka Flere Pavlič, zborovodkinja Rudarskega pevskega zbora Loški glas

Na srečo me gripa še ni ujela in upam, da me tudi ne bo, ker sem se spet cepila. V zadnjih letih vedno bolj upoštevam Kosobrinov rek, da »za vsako bolezen rož’ca raste«. Najprej je dobro poskrbeti za imunski sistem, ki ga lahko prebudimo z rmanom, ognjičem, medom, v katerega dodam cimet in narežem ingver in limono, ter limoninim sokom v kombinaciji z ingverjevim, bezgovim in lipovim čajem. Pri zdravljenju prehladnih obolenj, če preventiva ni dovolj močna, pa spet limona in čaji iz žajblja, materine dušice, šetraja, malinovih listov, trobentic, smrekovih vršičkov, regrata, tavžentrože, itd. S čaji je povezan tudi počitek, ki pa si ga vedno ne morem privoščiti. Takrat si pomagam tudi z zdravili iz lekarne, ker je njihov učinek hitrejši in lažje zdržiš »na nogah«. Obvezni sestavni del zdravljenja med počivanjem in ponovnim nabiranjem moči sta še dobra knjiga in kakšna filmska komedija, da sprostiš glavo in srce napolniš z veseljem.


Dejan Žujić, pevec, kitarist

Na srečo me letošnja gripa ni doletela – upam, da me tudi ne bo. Kdaj sem nazadnje imel gripo, se niti ne spomnim, verjetno je od tega minilo že precej časa. V primeru prehlada vzamem kakšen lekadol in spijem topel čaj z limono in medom. Prehladi in podobne bolezni so za nas, pevce, precej nezaželeni, saj pogosto onemogočijo naš glavni “inštrument” – grlo. Zato preventivno poskušam ostati v dobri telesni kondiciji in se izogibam dejavnikom, ki ponavadi pripeljejo do teh bolezni.


Petra Čede, ravnateljica OŠ Trbovlje

Prehlad se me loti kar nekajkrat letno. Tudi letos se me je, tokrat že decembra. Cel teden že razmišljam, ali se oglasiti do zdravnika ali ne. Vendar me misel na polno čakalnico bolj bolnih, manj bolnih in tistih, za katere se vprašaš, zakaj sploh so tam, vsakič znova odvrne. Letošnji prehlad se mi vleče že kakšen mesec, zato so dobrodošli vsi pripravki – domači in lekarniški. Najboljša se mi zdi kombinacija domačih zdravil (čaji, pripravki za inhaliranje …) in pripravkov iz lekarne. Vsekakor bi bil dobrodošel tudi počitek, dan, dva … Kako je s počitkom ob prehladu, pa tako vemo. Ob današnjem tempu in delovnih obveznostih raje pojemo kakšen lekadol več, da zdržimo čez dan, počitek pa pride šele zvečer.


Sara Sotlar, direktorica Delavske hranilnice, PE Trbovlje

Letos me gripa še ni doletela, sem imela pa lani kar nekaj zdravstvenih težav. Zadnji dan v letu sem celo nekaj ur preživela na urgenci. Na splošno nerada uživam lekarniške pripravke, ampak si raje za kakšen dan ali dva odpočijem. Predvsem pa mislim, da je pomembno, da se veliko gibamo ter smo tako preventivno bolj odporni proti gripam in prehladom.

 


Polona Kovač, ravnateljica GŠ Hrastnik

Proti gripi se že nekaj let cepim, ker delam v okolju, kjer je veliko otrok in odraslih. Tako se ne spomnim, kdaj sem nazadnje obležala zaradi gripe ali viroze. Na šoli imamo razkužilo za roke, v obliki mini razpršila je tudi v moji osebni torbici in ga uporabljam v vseh letnih časih. Roke umivam ali razkužujem, ko pridem iz trgovine ali drugih prostorov, kjer se zadržuje več ljudi.

Seveda tudi mene doleti malo smrkanja in kihanja. Takrat mi kakšen dan ali dva »zadiši« poležavanje na kavču in preizkušeni recepti moje mame: goveja juhica, litri čaja z medom, eterično olje pod nos in tablete Paracetamol. Po sedmih dneh pa tudi prehlad mine.

Isti avtor