Prihodnji teden, 3. decembra, na ta veseli dan slovenske kulture (3. december 1800 – rojstni dan Franceta Prešerna) bodo v galeriji Medija v Vili Medea tradicionalno odprli razstavo udeleženci zadnje (ne dobesedno), 61. slikarske kolonije Izlake – Zagorje.
Razstavljali bodo udeleženci poletne kolonije Bagrat Arazyan (Armenija), Wilma Geerts, Jan Ketelaar (oba Nizozemska), Brigitte Kranz (Avstrija), David Sancho (Španija), Oleksandra Voronina (Ukrajina), Karmen Bajec, Dragica Davitkova Erič, Milan Erič, Marko Kovačič, Polona Petek in Veronika Vesel Potočnik (vsi Slovenija).
Danes kot uvod v otvoritev razstave objavljamo razmišljanje članice sveta Slikarske kolonije Izlake Zagorje Kristine Renko o slikarstvu.
»Konec oktobra je dala hiša Sotheby’s na dražbo portret Alana Turinga, ki ga je ustvarila humanoidna robotka Ai-Da in ga naslovila Bog umetne inteligence. Portret je bil prodan za več kot milijon dolarjev. Turingova genijalnost je odprla pot do hitrejšega zaključka druge svetovne vojne, do računalnikov, do umetne inteligence. Odprla je Pandorino skrinjico. Ostale škatle in skrinjice so bile odprte že davno. Iz nekaterih ven skoči klovn na vzmet, iz drugih ljubka baletka v roza krilcu, ki se zavrti v počasnih, nežnih glasbenih taktih, iz tretjih stare fotografije, na katere smo pozabili, iz četrtih navlaka, ki bi jo že davno morali vreči proč. Človeštvo je na začetku ali pa na razpotju od Pandore, Eve, od Alana naprej. Občutek, da nas tisto, kar smo ustvarili, prehiteva, je neprijeten. Iskanje ravnovesja med digitalnim in analognim pa je postalo nekaj, s čimer se ubadamo vsak dan. Vsaj morali bi se. Najlažje se je prepustiti, počakati, da mine. A kaj bo v tem primeru ostalo, razen cel kup snovi za naslednji roman Margaret Atwood?
Umetnost je še vedno pripovedovanje zgodb. Te nosijo v sebi preteklost, dogodke in ljudi, ki so zaznamovali čas in prostor, izkušnje, ljubezen, nagajivost, radovednost, sočutje, smeh, žalost, trpljenje, jezo in še marsikaj. Samo ljudje smo, a kakšni! Del našega nenadkriljivega šarma sta avtentičnost in nepopolna popolnost. Vsak od letošnjih udeležencev nas nagovarja, nam pripoveduje. Motivi iz narave, ki te posrkajo vase, barvni pasovi, čiste linije, geometrijska natančnost, razčlenjene oblike in barvni nanosi, ki se smiselno povežejo v celoto, detajli, ki so vidni, ko postojiš, in te navdušijo, forme iz svetlih in temnih barv, ki so morda ujete v trenutku …
Chat GPT na vprašanje, kako bi Alan Turing gledal na svet danes, odgovori, da bi bil navdušen nad tehnološkim napredkom, a zaskrbljen zaradi moralnih in etičnih vprašanj, ki jih ta prinaša, in doda, da bi se verjetno zavzemal za to, da bi človeška in umetna inteligenca služili v korist celotnega človeštva ob upoštevanju dostojanstva, svobode in enakosti.«
Savus
Foto: SKI