Predstavniki Združenja izobraževalnih in svetovalnih središč Slovenije, katerega članica je tudi Zasavska ljudska univerza, so se med 24. in 29. novembrom udeležili mobilnosti v projektu Erasmus+. Strokovno usposabljanje z naslovom Vloga izobraževalcev odraslih po pandemiji in pomoč odraslim pri učenju je na Sint Maartenu organiziral Vestifix iz Estonije.
Še posebej smo se posvetili holističnemu oziroma celostnemu pristopu v izobraževanju odraslih, spoznavali metode, ki podpirajo celostni pristop pri učenju in kakšno je primerno učno okolje. Holistični pristop je potrebno nujno vključiti v izobraževanje odraslih, v učne programe za podporo dobrega počutja izobraževalcev odraslih in udeležencev, saj s tem načinom v izobraževanju ne ponudimo samo učenja z možgani, temveč tudi s srcem in telesom, kar naredi učni proces globlji in učinkovitejši. Pri učenju upoštevamo celega človeka v različnih vidikih – telesnem, mentalnem, čustvenem, spiritualnem in socialnem.
Naučili smo se uporabljati metodo za učinkovito reševanje problemov Co-vision, metodo improvizacije in pridobili še mnogo strokovnih znanj, ki jih bomo prenesli v naše redno delo.
S skupinskim vrednotenjem vseh aktivnosti smo zaključili naš obisk na otoku Sint Maarten, nadaljevali pa bomo seveda doma. Ob vsem tem pa že razmišljamo in načrtujemo naše naslednje mobilnosti, kajti znanja, ki jih pridobimo na tak način, vpeljujemo v svoje delo in tako dvigujemo kakovost storitev in zadovoljstvo udeležencev. Ideje in nova spoznanja bodo koristna pri pripravi novih programov in projektov v prihajajoči finančni perspektivi.
Polona Trebušak
Foto: Zasavska ljudska univerza