nedelja, 16 marca, 2025

Iz te kategorije

Neželeni učinki prehranskih dopolnil

Tako kot pri zdravilih, lahko pride do neželenih učinkov pri uporabi prehranskih dopolnil.

Kaj so prehranska dopolnila?

Prehranska dopolnila so živila, ki dopolnjujejo običajno prehrano posameznika. So koncentrirani viri posameznih ali kombiniranih hranil ali drugih snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom. Na tržišču jih najdemo v obliki pastil, kapsul, tablet, vrečkah s praškom, v ampulah s tekočino, v kapalnih stekleničkah… Pomembno je vedeti, da prehranska dopolnila niso nadomestilo za pestro in uravnoteženo prehrano.

Za prehranska dopolnila velja živilska zakonodaja, ki določa, da morajo biti vsa živila, ki so dana na trg, varna za uživanje. To pomeni, da ne smejo vsebovati snovi v taki obliki in količini, ki bi predstavljala tveganje za zdravje ljudi.

Tvegani nakupi

Nakup prehranskih dopolnil preko tako imenovanih tveganih spletnih strani oz. na podlagi ponudb preko družbenih omrežij, elektronskih poštnih predalov ali telefona, kjer ponudnik ne razkrije svoje identitete oz. se tega ne da preveriti, je lahko za kupca tvegano dejanje tako z zdravstvenega kot finančnega vidika. Takšne nakupe se odsvetuje.

Zakonska določila

Na trgu obstaja vedno večje število živil, ki so označena in oglaševani s prehranskimi in zdravstvenimi trditvami. Da bi zagotovili visoko raven varstva interesov kupcev in olajšali njihovo izbiro ter da bi preprečili zavajanje kupcev, je EU na tem področju sprejela enotno zakonodajo. Uporabo prehranskih in zdravstvenih trditev na živilih ureja v EU harmonizirana uredba o prehranskih in zdravstvenih trditvah na živilih, ki je bila sprejeta v letu 2006. Ta uredba usklajuje določbe zakonov ali drugih predpisov v državah članicah, ki se nanašajo na prehranske in zdravstvene trditve z namenom, da se zagotovi učinkovito delovanje notranjega trga ob istočasnem zagotavljanju visoke ravni varstva potrošnikov.

Tveganja

Kljub vsemu, pa lahko določeno prehransko dopolnilo pri posamezniku povzroči neželene reakcije – lahko zaradi narave snovi, visokih vsebnosti snovi, onesnaženj ali prekomerno zaužitih odmerkov. Tako kot pri zdravilih, se spodbuja uporabnike da poročajo o neželenih učinkih pri uporabi prehranskih dopolnil. Nutrivigilanca je evropska povezava, ki je namenjena prepoznavi novih tveganj povezanih z uživanjem prehranskih dopolnil. Z nutrivigilanco se izmenjujejo informacije med uporabniki, nosilci živilske dejavnosti (proizvajalci)  ter pristojnimi institucijami v državi in EU. Izmenjava informacij vključuje osveščanje in opozarjanje na škodljive ali neželene učinke ter poročanje o njih.

Če se vam je torej pri uživanju prehranskih dopolnil pojavila slabost, bruhanje, alergija, rdečica, … obvestite farmacevta ali zdravnika, izpolnite pa tudi poročilo, ki ga najdete na naslednji povezavi nutrivigilanca – dostopno je preko ankete ali pdf obrazca.

Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.

Lekarna Pušnik Trbovlje


 

Isti avtor