Pred nekaj dnevi me je sin prosil za pomoč pri učenju matematike. Preverila sva ocenjeno nalogo in opazil sem, da je bil razburjen zaradi vseh rdečih oznak, ki mu jih je pustila učiteljica.
Pogosto opazim, da postane precej čustven, ko mu kdo reče, da je naredil kaj narobe. Kar se mi zdi pri njegovi starosti (ali stopnji zrelosti ega) povsem normalno.
In menim, da je to celo pravilno in potrebno. Kar pa ne velja za mnoge odrasle. Eni mislijo, da imajo kar (iz nič) prav in niti pomislijo ne, da bi preverili ali odpravili morebitne omejitve svoje perspektive.
Za trenutek sem se ustavil in pomislil.
“Veš, kaj je pri tem najboljše? Dobil si najboljše napotke za učenje. Preglej vse, kar si naredil narobe, in ugotovi, zakaj je narobe. To je najboljša nagrada in najlažji način, da se naučiš in razumeš.”
“Edina škoda bi bila, da česa ne bi poskusil in pustil praznino.”
V tem pa sem prepoznal skrito modrost, za katero večina nas rabi skoraj celo življenje, da jo dojame. Dokler ne dovolimo in sprejmemo, da so napake nepogrešljiv del napredka.
Borut Kmetič
Poklicno se ukvarjam s celovitim vodenjem informacijske varnosti, od načrtovanja in implementacije sistemov za varovanje informacij do izboljševanja in presojanja skladnosti z ISO standardi.
Kot zunanji svetovalec vam lahko pomagam pri razvoju varnostne strategije, implementaciji in upravljanju sistemov vodenja oziroma optimiziranju poslovnih procesov, ter zagotavljanju skladnosti s predmetno zakonodajo in regulativo.
Osebno veliko časa posvečam raznovrstnim oblikam optimizacije – biohackingu, osebni rasti, raziskovanju novih prebojnih idej in tehnologij, organizacijske kulture, eksponentnih organizacij, sistemskega razmišljanja in drugih naprednih metod za izboljšanje kakovosti življenja.
Borut@SmartAssets.it
Borut@Medium