Pisalo se je leto 1988. Kot častnik takratne JLA sem služboval v planinski enoti v Črni Gori. V našo enoto je prišel razpis, s katerim so iskali kandidate za vojaške opazovalce na misiji Organizacije združenih narodov v Jugozahodni Afriki. Kot mlad častnik, ki je imel rad izzive, in s položenim izpitom iz angleščine, sem se po dolgem pogovoru s svojo ženo Andrejo prijavil na razpis.
Po uspešno zaključenem preverjanju zahtevanih znanj sem postal pripadnik 25-članskega jugoslovanskega kontingenta vojaških opazovalcev, ki je bil napoten na misijo UNTAG (United Nations Transition and Assistance Group) v začetku aprila 1989. Moja udeležba na misiji je trajala 10 mesecev.
Jugozahodna Afrika je v preteklosti imela nemške in angleške, kasneje pa tudi južnoafriške gospodarje. Po nekajletni gverilski vojni med gibanjem SWAPO (South West Africa People’s Organisation) in južnoafriško vojsko je bil po daljših pogajanjih leta 1988 podpisan mirovni sporazum o zaustavitvi sovražnosti in umik enot južnoafriške vojske ter izvedbi svobodnih volitev. Nadzor nad izvajanjem sporazuma je izvajala Organizacija združenih narodov s svojo civilno, policijsko in vojaško strukturo. Jugozahodna Afrika se je preimenovala v Namibijo in postala neodvisna marca 1990.
Med izvajanjem patruljiranja sem se dodobra seznanil z naravnimi lepotami osrednjega dela Jugozahodne Afrike, njenimi prebivalci in načinom njihovega življenja tako v vaseh kot v večjih naseljenih mestih. Ker smo med službovanje imeli tudi proste dni, smo jih izkoristili za obiskovanje nacionalnih parkov, kjer smo se čudili raznovrstnemu živalskemu svetu. Takrat se je pričela moja ljubezen do te čudovite dežele izrednih naravnih in ljudskih kontrastov.
Jani Zore
Foto: Jani Zore