Usoda podjetja Spekter, ki ima v lasti približno 2300 stanovanj, od tega po 480 v Hrastniku in Zagorju ter okrog 1200 v Trbovljah, vse bolj skrbi tudi najemnike teh stanovanj. Ti se bojijo, da bi morebitni nov lastnik, ki bi ga zanimal samo dobiček, dvignil najemnine in ob neplačevanju najemnike takoj deložiral. Bojazni najemnikov se pridružujejo tudi zasavska podjetja, ki so s svojimi storitvami posredno povezana s poslovanjem Spektra.
Čeprav so v Trbovljah v svetniški skupini stranke SDS razmišljali, da bi Občina Trbovlje uveljavljala predkupno pravico za nakup najemniških stanovanj, ki so na njenem območju, so jim z občinskega oddelka za premoženjske zadeve odgovorili, da to ni mogoče. Pri prodaji Spektra gre namreč za prodajo podjetja in ne posameznih stanovanj. Je pa Občina na državo kot lastnico in ustanoviteljico podjetja že apelirala, kot pravijo, »v smislu prizadevanja, da stanovanja ostanejo v javni lasti.«
Problema se zavedajo tudi v Zagorju, nanj pa gledajo kot na razvojni izziv. V primeru, da država za Spekter ne bo našla ustrezne rešitve in ga predala najprej republiškemu stanovanjskemu skladu, ga želijo odkupiti. Občinski svetniki so zato 10. aprila s sklepom pooblastili župana Matjaža Švagana, da nadaljuje nakupna pogajanja.
Spekter je v lasti RTH, ki mora bankam 30. septembra nakazati naslednji obrok od dolga, ki znaša 6,4 milijona evrov brez obresti. Za odplačevanje dolga družba RTH odprodaja svoje premoženje, pri čemer pa ji država namenja denar za zapiranje, letos 13 milijonov.
TPK