V četrtek, 11. aprila 2024, so se srečali člani skupine za pripravo vizije bivanja odraslih oseb z intelektualno oviro v Zasavju 2024-2034.
»Na državo ne moremo več čakati. Hvala vsem, ki ste pripravljeni aktivno sodelovati in ste se včeraj udeležili srečanja,« pravi direktorica VDC Zasavje dr. Špela Režun. Direktorica Barbara Kobal Tomc in vodja deinstitucionalizacije Andreja Rafaelič z Inštituta RS za socialno varstvo sta predstavili, kakšni so načrti strategije deinstitucionalizacije.
Dr. Špela Režun pa je pojasnila glavne razlike med institucionalnim varstvom in bivanjem s podporo v skupnosti in glavne dileme, ki izhajajo iz zapisane strategije deinstitucionalizacije, ki izpušča pomembne vidike, ki jih bi morali nujno vključiti v akcijske načrte. »Sistemske spremembe ne bodo uspešne, če Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Ministrstvo za solidarno prihodnost končno ne bosta začela sodelovati. Res je paradoksalno, da se deinstitucionalizacija vodi na MSP, glavne storitve zanjo pa imajo na MDDSZ. Ne zatiskajmo si oči, če ne bo sodelovanja, ne bo v praksi delujočih sprememb, ki si jih želimo v dobro uporabnikov,« pravi Režun.
In nadaljuje: »Imamo pa VIP Zasavje, kjer povezani lahko marsikaj naredimo. In na to stavim svojo energijo in vero v spremembe. Vendar mora več ljudi prevzeti aktivno vlogo v gradnji podporne bivalne mreže za uporabnike. VDC Zasavje je lahko koordinator storitev v skupnosti, širili se pa prav gotovo več ne bomo z novimi bivalnimi in zaposlenimi …«
Špela Režun je prepričana, da bodo takrat, ko bodo vsi zasavski župani razumeli, kako so podporne storitve pri bivanju boljše od instiitucionalnega varstva, tako po človeški, humani plati, kot po proračunski, tudi sami začeli pritiskati na sistem, da se spremeni … Pa tudi drugi slovenski župani.
Savus
Foto: VDC Zasavje