Na današnji dan leta 1920 se je rodil eden svetovno najbolj znanih Zasavcev, Ladko Korošec, eden najvidnejših slovenskih opernih pevcev. Petje je študiral na Glasbeni akademiji v Ljubljani pri profesorju Juliju Betetu, poleg petja pa je obiskoval tudi dramsko šolo. Že v mladosti je sodeloval v amaterskih gledališčih. V času študija je začel nastopati v ljubljanski Drami, kasneje (1941-71) je bil angažiran v Operi SNG kot solist in prvak opere.
Po njem se imenuje Mešani pevski zbor Ladko Korošec iz Zagorja ob Savi.
V Zagorju deluje tudi ustanova Fundacija Ladko Korošec. Ustanova zbira in dopolnjuje dokumentacijo o življenju in delu opernega pevca, vzpostavlja fotografski, fonografski, video in drug arhiv, izvaja kulturno umetniške programe.
V Weinbergovi hiši v Zagorju so uredili spominsko sobo Ladka Korošca. Zasnovana je kot multimedijski prostor, ki ga zapolnjujeta slika in glas nesmrtnega slovenskega opernega pevca in igralca. Obiskovalci lahko virtualno prisotnost umetnika podoživijo ob razstavljenih osebnih predmetih, kot so očala, njegova knjiga Na tista lepa pota in nepogrešljiva kamera, s katero je filmal svoja potovanja. Soba je opremljena tudi s Koroščevo figuro v kostumu Kecala ter fotografskimi reprodukcijami.
V knjigi, izdani leta 2015, Ladko Korošec – življenje umetnika sta avtorja Marko Košir in Peter Bedjanič natančno opisala umetnikovo pot. Knjigi je priložen CD z arijami in dueti.
Kratka izseka iz knjige Na tista lepa pota:
»Če sem le mogel, sem se odpeljal domov v Zagorje. Vsako leto pa sem šel na občni zbor Loškega glasu. Nikoli nisem pozabil pevcev rudarjev, saj sem pri njih začel svojo pevsko pot.« Ladko Korošec.
»Na nebu opere je zasijala nova zvezda: Ladko Korošec kot Sancho Pansa. Slišali smo velikega pevca, kajti Korošec je glasbeni glasovni fenomen, in videli smo igralca, kajti mali okrogli mož s štrlečimi lasmi je tudi čudoviti igralec. Oba partnerja (Čangalović) sta ustvarjena drug za drugega. Obadva utelešata Cervantesovo vizijo, ene kreature z nosom na tleh, drugega z nosom v oblakih. Scena smrti nas pretrese. Dva prijatelja se poslavljata za vedno. Je to bilo še petje? Poezija? Bil je glas vesoljnega trpljenja in vesoljne sreče na zemlji.« Marcel Schneider, Combat, Pariz.
Savus
Foto: Fundacija Ladko Korošec
Viri in literatura
Ladko Korošec: Na tista lepa pota, Ljubljana 1973
Marko Košir in Peter Bedjanič: Ladko Korošec – življenje umetnika, 2015
Pel bom, dokler bom živel, Ustanova Fundacija Ladko Korošec, Kisovec, 2010
Osebnosti, Ljubljana 2008
Slovenika: slovenska nacionalna enciklopedija, Ljubljana 2011
Križnar F.: Sto slovenskih glasbenikov, Ljubljana 2002
Kuret P.: Sto slovenskih opernih zvezd, Ljubljana 2005
Lipec Janez, Fundacija Ladko Korošec, 2020, Zapis ob 100 letnici rojstva Ladka Korošca
Wikipedija
Kurež Urška, Knjižnica Mileta Klopčiča Zagorje ob Savi, Celjskozasavski.si, 2017