Trboveljčan Karel Gorjup se je poklicno ukvarjal s strojništvom, bil pa je eden najbolj prepoznavnih trboveljskih kulturnikov. Dolga leta je delal v kulturnem društvu Svoboda Dobrna kot mentor, režiser, dirigent mladinskega pevskega zbora, igralec v igrah in kot dolgoletni predsednik društva.
Življenje
Karel Gorjup se je rodil 1. novembra 1920 v Trbovljah. Oče Valentin Gorjup je delal kot rudar in se je poročil z Marijo Kos s Knezdola, zato je Karel odraščal v rudarski koloniji z dvema bratoma in sestro. Poročil se je s Tilko Meden iz Brezovice pri Ljubljani. Ustvarila sta si družino, ki je štela 5 otrok, 4 hčere in sina. Družina mu je veliko pomenila, posebno pa je bil navezan na vnuke in pravnuke. Skozi vse življenje je bil predan delu in pripravljen pomagati drugim v vsakem trenutku.
Poklicna kariera
Končal je višjo šolo za organizacijo dela v Kranju in se najprej zaposlil v rudniških delavnicah v Strojni tovarni Trbovlje, kasneje pa je delal v Litostroju in Metaliji. Upokojil se je leta 1979.
Kultura
Priznanja
Za svoja dela na kulturnem področju je prejel številna priznanja: častno priznanje Društva upokojencev Trbovlje, priznanje Tončke Čeč (1982), priznanje Zveze organizacij za tehnično kulturo Slovenije (1983), priznanje Zveze sindikatov Slovenije – srebrni znak sindikatov Slovenije (1975), priznanje Zveze delavskih prosvetnih društev – odlikovanje v Ljubljani (1955).
Zapustil je bogato zbirko literarnih in gledaliških besedil, ki jih hrani njegova družina. Karel Gorjup je umrl 12. aprila 2002 v Trbovljah.
Savus
Foto: družinski arhiv
Viri in literatura
Družinski arhiv Karla Gorjupa
Robert Čop, Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje, Celjskozasavski.si, 2015
Danijel Potočan, Jani Kužnik, Bilo je gledališče, 2013